View Single Post
  #2  
Vechi 29.05.2010, 20:02:18
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Este vreun PENTICOSTAL care sa raspunda la aceste intrebari?
Gasim...
Desi mai sunt vreo doua topice de genul asta iar tu nu pari a avea dileme ci convingeri. :)


Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul

Daca darurile sunt atat de multe si de mari, atunci cei care il urmeaza pe Hristos cu adevarat le au pe toate, asa cum le aveau si Apostolii si crestinii, dupa cuvantul Domnului Hristos - cei ce urmeaza Mie vor face asemenea Mie si mai mari decat acestea.
"Și fiecăruia se dă arătarea Duhului spre folos.
unuia i se dă prin Duhul Sfânt cuvânt de înțelepciune, iar altuia, după același Duh, cuvântul cunoștinței.
Și unuia i se dă întru același Duh credință, iar altuia, darurile vindecărilor, întru același Duh;
Unuia faceri de minuni, iar altuia proorocie; unuia deosebirea duhurilor, iar altuia feluri de limbi și altuia tălmăcirea limbilor.
Și toate acestea le lucrează unul și același Duh, împărțind fiecăruia deosebi, după cum voiește" 1 cor 12:7-11

Observa ca nu tuturor li se dau aceleasi daruri, ci Duhul da dupa cum voieste. In ce-i priveste pe apostoli, ei bine, nu toti suntem apostoli...

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Penticostalii pretind ca au darul vorbirii in limbi - dar nici macar nu discuta despre celelalte daruri duhovnicesti si nici nu pretind ca le-ar fi avand; celelalte daruri duhovnicesti la ei nu sunt importante, sunt secundare, si nu au relevanta.
Cum sa nu discutam? Ne-ati intrebat? Cum vede cineva un penticostal il ia cu darul vorbirii in limbi, nu il intereseaza restul...uita-te si la tine, nu ai deschis si tu un topic despre vindecare sau minuni, ci despre...ghici?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote