Subiect: Cartile sfinte!
View Single Post
  #1  
Vechi 30.10.2011, 15:04:16
miti29 miti29 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Mesaje: 11
Implicit Cartile sfinte!

Pe cand eram copil, acum vre-o 20 de ani mergeam in fiecare duminica la biserica din sat, acum nu mai merg chiar in fiecare duminica. Si vreau sa va spun ca aproape in fiecare duminica veneam acasa cu cate o carte sfanta cumparata pe care o citeam. Dupa ce am plecat de acasa, din judet, fiind nevoit din cauza serviciului sa ma mut in mai multe locuri din tara, cartile mele sfinte au ramas la parintii mei.
Cu timpul aceste carti s-au degradat, au fost depozitate de un frate mai mic intro-o valiza veche si intr-o magazie si uitate acolo.
Saptamana trecuta cand am fost la parintii mei mi-am amintit de cartile mele sfinte si le-am cautat. Mi-a venit sa plang cand am vazut cum aratau. Unele din ele nici nu mai puteau fi citite iar altele precum: Carte Nuntii erau roase de soareci pe jumatate.
Le-am urcat in masina si le-am luat pe toate cu mine. Intrebarea mea este: Ce ar trebui sa fac cu cele care sunt degradate si nu mai pot fi citite? M-am gandit sa le arunc in foc, dar pentru ca in ele este cuvantul lui Dumnezeu si al sfintilor parinti nu este oare pacat? Ce sa fac cu ele?
Reply With Quote