View Single Post
  #208  
Vechi 27.10.2016, 18:59:31
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Tu desigur, fiind catolic, ești în cârdășie cu Alin B., dar probabil cunoști și tu teologie a romano-catolicismului, ca harul și energiile create, așa-i?
Că vi-o o spus vouă din catolicism, papa de la Roma, nu? Sau e necreat harul? Devii ortodox? Sau te limitezi doar la patologia mea, așa-i? Tu ai o minte perfectă din toate punctele de vedere, dar ți-e rușine să recunoști, nu?

Da, fiecare are dreptul să-și dea cu părerea, în orice domeniu, inclusiv psihologie/psihiatrie, însă doar o autoritate pune diagnosticurile oficiale, după un consult amănunțit, niciodată tu, cu Alin B., "crincrin" și "gpalama".

Și am spus deja, pentru serviciul mamei mele, de asistent maternal, merg la psihiatru și psiholog, odată pe an sau odată la doi ani, fac teste, stau de vorbă, fiindcă locuiesc în casă cu un copil cu handicap și un medic calificat, profesionist, nu a pus diagnosticuri de patologie sau altele asemenea, doar voi aici, câțiva, că nu vă convine ce scriu și cum scriu...

Deci tu Mihai, cu Alin, cu "crincrin" și "gpalama", când a-ți fost ultima dată la un psihiatru și la un psiholog? La care se merge primul? Cât a-ți stat?

Voi doar osândiți, dar practic vă faceți vouă rău.

Deci aici vorbim despre monahism sau dogmatică, prin surse biblice, patristice, canonice, sau teologumene.

Spor.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 27.10.2016 at 19:07:46.
Reply With Quote