View Single Post
  #226  
Vechi 27.10.2016, 20:44:49
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
"Inel de aur in ratul porcului, asa este femeia frumoasa si fara minte." (Pilde, 11-22)

Auzim, Igor. Invata-ne! Nu pleca fara sa ne luminezi! Rusineaza-ne! Lucreaza in slabiciunile noastre, bre!...

P.S. Vezi ca, dupa unii autori, versetul asta se refera si la noi, poate chiar si la tine...
Lasă că s-a supărat. Hai să vă învăț eu... păcătosul și nebunul, beșică plină de puroi, ghimpe și scai, praf și cenușe... hai să vă spun.

Păi inelul de aur reprezintă taina sfintei căsătorii, darul fecioriei și al credincioșiei.

Porcul rîmă și nu greșește și omul îi pune belciug în rît ca să nu rîme, să nu-i strice lui frumusețile curții pe care a aranjat-o la modă.

Deci ce face omul cu fiica lui cea frumoasă? O pune să fie credincioasă gLumii ca să ia de bărbat un porc care rîmă în pămînt după păcate... și așa ajunge inelul cel de aur, ca un belciug pus în rît... așa cum e moda vremii... ca să se vadă că porcul e slugă și rob păcatului.

Corect?

Așa și Emilian, el și învățătura lui sunt ca un inel de aur. Dar în loc să-l pună el în deget, așa ca fiul risipitor întors acasă, se joacă cu colegii de forum dar trișează la joc, se joacă cu focul și pune inelul în rîtul meu... un porc semeț care se vrea mare înălțîndu-se pe sine pînă la cer.

Deci iertare dragilor și iubiților. V-am pupat. Mai discutăm mîine dacă chiar vă calmați.

Medicamente, medicamente, are cineva niște levomepromazin? Sau măcar un midoclam sau un antinvracic ceva... aveți măcar din întîmplare să vă faceți milă cu un sărman nebun, un cuc peste care zboară cineva ca-n film. Și totuși este Cineva aici mai mare ca Templul.

Last edited by vsovi; 27.10.2016 at 20:52:55.
Reply With Quote