View Single Post
  #5  
Vechi 01.09.2006, 09:17:35
DraGos DraGos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2006
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
In primul rand despre ce ritual este vorba?? Pt ca Taina casatoriei se face de catre preot in anumite conditii pe care le stie toata lumea...
Spune si tu mai multe detalii ca sa stim cat de cat la ce te referi...
Eu am auzit ca in traditia noastra populara atunci cand moare un tanar(a)necununati,adica virgini,sunt inmormantati in haina de mire sau de mireasa...dar ca mai sunt si cununati...n-am mai auzit si nici nu cred ca exista vreun preot care ar face asa ceva...iar daca acest ritual,cum ii spui tu,este facut de rude celui decedat sau al fetei atunci el nu are nici o valoare iar "virgina" respectiva ramane tot "virgina" si viata ei poate decurge cat mai normal si in continuare...
Poate numai daca este obligata la asa ceva si ea isi face cine stie ce ganduri si se scranteste la minte ,atunci nu va mai avea o viata normala...
Hai sa va povestesc.
Am cunoscut o fata, care, la adolescenta a pus pe mina unui tinar o verigheta, si a purtat cununii de salcie. La acel moment a lesinat in biserica si nu stie ce s-a intimplat. Fata a crecut , iar relatiile pe care le-a avut au tinut citeva luni, dupa care, la un moment dat cineva, ea spune ca Maica Domnului, ii spune sa se desparta de cel care e linga ea. Fata asta a fost la multi preoti, unii i-au spus ca s-a nenorocit pe viata, altii ca e o prostie...cert e ca a gasit un preot care i-a tinut o serie de slujbe, cele 40 de Liturghii si a spus ca e ok.Problema e ca din nou acea voce i-a spus sa se desparta de cel cu care era, de mine e vorba.Am mers cu ea la un moment dat la acel preot care i-a tinut slujbele si, pe linga faptul ca i s-a facut rau in timpul slujbei si a iesit afara, au urmat zile de rau fizic, de canoane in care situatia s-a inrautatit. Pe deasupra, un alt preot a impartasit-o desi , conform canoanelor bisericii, daca traiesti cu un barbat necasatoriti, fiind nu prea ai voie sa te impartasesti un numar de ani.
Cam asta ar fi.
Reply With Quote