View Single Post
  #12  
Vechi 28.10.2008, 23:45:04
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

AIN –KAREM
Vizitam biserica catolica zidita pe locul casei in care s-a nascut sfintul Ioan Botezatorul,Dupa ce admiram icoanele din biserica ,coborim in pestera unde s-a nascut SF.IOAN BOTEZATORUL,aflata pe locul casei unde au locuit parintii Lui ,Zaharia si Elisaveta,ne inchinam in acest important loc ,unde s-a nascut “cel mai mare om nascut din femeie”.Din pacate din nou am fost privati de a vizita BISERICA VIZITARII ,unde Elisaveta se intilneste cu Maica Domnului ,care vine la ea sa o ajute ,dupa ce a aflat de la ingerul Gavriil ca si ea este insarcinata,asa ca nu am vazut cele 3 fresce impresionante din acesta biserica ,motivatia fiind sa prindem deschisa biserica franciscana din

PUSTIA SF.IOAN BOTEZATORUL SI
PESTERA SF. IOAN BOTEZATORUL
Coborim dupa un drum nu prea lung ,din autocar si mergem pe jos coborind si admirind o vale adinca ,un peisaj frumos in care apar si destui copaci ,spre deosebire de pustia Iudeii.Ajungem la o manastire benedictina ,intram pe o poarta de piatra ,strabatem un culoar pietruit si strajuit de copaci,pina la manastire ,unde se afla izvorul ce curge din pestera sf. IOAN BOTEZATORUL,numit si izvorul pustnicului, in stinga ,iar in fata intram print-un coridor lunguiet in manastire. .Apa din acest izvor curge intr-un bazin mic ,unde femeile ce vor sa nasca copii se scalda . Coborim niste scari si ocolim bazinul maricel cu pesti rosii ornamentali in el ,inconjurat de un gardulet de fier ,incadrat de o terasa rotunda.Apoi urcam niste scari pina la pestera unde a trait singur de la virsta de doi ani si jumatate,SF.IOAN ,hranit de ingeri ,caci mama lui a murit cind el avea aceasta virsta.Admiram superbul peisaj spre Valea lui IOSAFAT unde se afla si multe pesteri si nu departe originea izvorului SILOAM, si urcam sa luam apa de la izvor ,care este o apa binecuvintata ,foarte buna de baut si rece .Ea curge prinr-un jgheab natural de piatra deasupra caruia se afla o candela . Corespunzator cu acest izvor la care se coboara 3 trepte ,in dreapta, inainte de intrarea in manastire se afla o terasa cu o pictura bizantina a SFINTULUI IOAN ,mare,pe perete,care parca ne priveste pe noi cei care venim inchinatori la aceasta manastire.In sfirsit intru si in biserica ,strabat coridorul lung si ajung int-un hol pardosit cu pietre naturale ,iar in dreapta se afla usa de intrare in manastirea propriuzisa ,care este lunguiata ,cu scaune si icoane tablouri pe pereti pina la altar. Totusi imediat linga intrare se afla o icoana mare bizantina a Sf. IOAN Botezatorul cu o candela aprinsa si linga ea un disc cu nisip si luminari.Am prins 3 luminari ,apoi inca una rugindu-ma putin la acest mare sfint pe care eu il pretuiesc in mod deodebit. ESTE PRIMA MANSTIRE CATOLICA CE IMI PLACE ,poate pentru faptul ca se afla in aceasta frumoasa pustie cu icoane bizantine ale Sfintului ,cu o apa f. buna si rece de baut si cu un peisaj splendid in jur la care se adauga o liniste deosebita,Imi place f.f.mult si il rog pe SF.IOAN sa ma invredniceasca sa mai ajung cindva in aceasta pustie care ii poarta numele si sa ma mai rog la icoanele Sale frumoase de aici ,mai mult decit am facut-o acuma ,cind am fost ocupata si cu filmatul si cu luatul apei si cu...luatul de ulei de la candela SA din biserica ...cu seringa.
Reply With Quote