View Single Post
  #17  
Vechi 30.10.2008, 21:04:59
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Am plecat apoi la IERUSALEM si ne-am oprit din nou ,tot dupa amiaza sa ne inchinam la Sfintul Mormint.Ne-am inchinat la GOLGOTA ,LA MORMINT ,UNDE AM STAT LA COADA CA SI DATA TRECUTA VREO JUMATATE DE ORA Acum cel care era de serviciu m-a lasat sa filmez ,dar ...repede!...a zis el.,ne-am inchinat la piatra ungerii ,unde am rugat sa mi se faca si poze.Am avut din nou o nemultumire in suflet ,ca fiind dupa masa din nou am gasit usa de la TEZAURUL SFINTULUI MORMINT incuiata ,acolo unde se afla o multime de sfinte moaste si o parte din crucea originala a rastignirii pe o cruce de metal mai mare, la care evident ca nu ne-am inchinat ,dar nimanui ,adica organizatorilor NU LE-A PASAT DE ACEST AMANUNT ,PENTRU EI CARE VIN MEREU CU INCHINATORI ,nu turisti la locurile sfinte.Cred ca firma dl. LUPU a uitat ca noi nu sintem turisti ci inchinatori ca un pelerinaj in TARA SFINTA este cel mai scump ca si pret dintre toate si ca inchinatori se cuvenea sa ni se rinduie o zi asa fel ca sa ajungem la sfintul mormint si ziua ,caci nici icoanele nu le-am putut bine vedea si filma ,fiind intuneric in paraclisele prezentate!Apoi am iesit afara si ne-am mai uitat cam o ora pe la bazare pentru ultimele cumparturi ,pentru cei care mai aveau bani de cheltuiala Mi-am luat si eu o bratara cu piatra svarovski ,ce se gaseste doar in Israel cu 10 dolari ,de la o dugheana ,dupa ce nu am gasit pe la altele ,dar pe care am pierdut-o dupa 3 zile de la sosire acasa ! fara sa stiu cind a cazut de pe mina!Asta e!!am ramas fara bratara amintire!Dar ATENTIE MARE ,la Sfintul Mormint nu au grupuri sanitare ...desi circula pe acolo lume din toata lumea!!.Am revenit in curtea Sfintului Mormint si tocmai se inserase !era foarte multa lume si un grup toti cu celularele sus sa filmeze ,caci la acea ora nu li se mai dadea voie inauntru1caci la ora 19 s-a inchis poarta mare a Sfintului Mormint.Am admirat Sfintul Mormint noaptea cu luminile aprinse si avea o tainica atractie ,iar curtea era plina de lume din diferite tari ,dar si politia era pe acolo prezenta.Am plecat spre poarta noua ,unde am lasat autocarul ,am mai stat putin acolo cu ghidul care nu a mai venit cu noi pina la TELAVIV,la aeroport ,am admirat zidurile luminate ale Ierusalemului si multiplele lumini de pe o colina a orasului ,aflata vizavi de locul unde ne aflam si noi,ne-am luat ramas bun de la ghid si soferul ne-a dus la aeroport

PLECAREA
.Aci cineva care stia engleza a fost chemata sa spuna despre grup ,unde am fost ,ce avem cumparaturi ,se face control la vama in bagaje ,ei cautind bombe ,nu altceva.Ni se atrage atentia ca ele ,bombele pot fi in jucarii primite de la anumite persoane sau in sticlute cu diverse ..lichide.Am plecat cu avionul spre tara si admirind de sus Telavivul in noapte ca si strimtoarea Bosfor si orasul Istanbul ,puternic luminat,ajungem la Bucuresti la ora 4 dimineata.Aci avem surpriza sa stam pina la ora 9 in hol ,sala de asteptare pe niste scaune cu bare care nu se pot ridica ,fiind fixe ,ca sa te intinzi putin !Ce nenorocire ..la care nu se gindesc cei de la aeroport ,si nici nu au legaturi bune spre Timisoara TAROMUL ,dar nici sali de asteptare dotate cu citeva paturi de campanie ..sau macar scaune cu brat mobil .Sint anume facute acele scaune ca sa nu se poata odihni calatorii care vin de departe si au legaturi proaste!spre alte zari din tara.Asa ca noua vesticilor ne cam piere cheful de a mai merge cu taromul ,mai bine de la BUDAPESTA ca pt. noi e mai aproape!.In sfirsit plecam la Timisoara pe ziua ,caci spre Bucuresti am mers pe noapte.Admiram peisajul ,cimpiile ,muntii ,vaile ,lacurile ,orasele ,este f.frumos si mai atenueza din disconfortul creat de nepasarea celor din aeroportul bucurestean.Luam fiecare ce poate ,masini ,taxiuri si ne imprastiem fiecare la casele noastre,eu ..la caminul fiicei mele sa-i aduc cadourile din TARA SFINTA ,iar a doua zi ajung si eu la domiciliu.
Reply With Quote