View Single Post
  #29  
Vechi 04.07.2009, 12:56:38
MrJuve MrJuve is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Mesaje: 8
Implicit :)

In ultima saptamana m-am tot gandit ce se intampla dupa ce murim, am mai citit pe net varianta diferitelor religii... cu familia mea n-am indraznit sa vorbesc asa ceva, nu cred ca isi pun si ei asemenea intrebari, pur si simplu se complac in traiul lor de zi cu zi.

Un prieten de-al meu considera ca - dupa moarte - pur si simplu ti se taie filmul, nu mai simti nimic, esti inconstient. Evident l-am contrazis spunandu-i ca viata nu ar mai avea niciun sens deoarece chiar daca am face fapte bune sau rele... am avea aceiasi finalitate.

Partea cu "vamile" (la noi, la ortodoxi) mi s-a parut ff infricosatoare... nimeni nu cred ca si-ar dori sa vada draci sau alte fiinte infrocosatoare sau sa viziteze iadul 30 de zile...

Altundeva am citit ca: Biserica primelor secole a acceptat teza reincarnarii, sustinuta si de Isus. In anul 553 însa, la cel de al cincelea Conciliu Ecumenic de la Constantinopol, teza reincarnarii a fost anatemizata, fiind considerata drept o eroare dogmatica.

Personal, cred ca va fi o judecata particulara... intrebarea e: cat de exigent va fi Dumnezeu cu noi....
Reply With Quote