View Single Post
  #13  
Vechi 10.11.2012, 20:57:31
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Sergiu_B Vezi mesajul
Eu sunt de acord ca intareste veridicitatea evenimentelor. Dar pe de alta parte, unele dogme sau invataturi se bazeaza doar pe un verset ( sau cateva ) din Scriptura. Si daca aceste dogme sunt impotriva ratiunii, oare faptul ca exista contractii in Scriptura nu ridica suspiciuni in privinta dogmelor?
Dati un exemplu ca sa intelegem mai clar la ce va referiti.

PS: pt N.Priceputu:Mie mi-se pare a fi un mesaj extrem de bun.Prea perfecte le-ar fi supus suspiciunii de lipsa de credibilitate pe cand un text cu toate problemele aparute de-a lungul timpului te duce spre cautarea intelesului profund,invingand fie si imperfectiunea textului supus erorii umane de redare.Vorba unui amic: pana si Mantuitorul a avut momentele lui de cumpana in Gradina Ghetsimani si pe Cruce.Un Hristos fara nici o unda de slabiciune umana,fie si de moment si invinsa apoi,nu ar fi fost credibil ci poate doar ceva ce ai fi admirat dar care te-ar fi instrainat prin perfectiunea Sa intangibila.Insa prin existenta Sa umana a fost,cum spunea un critic,un erou atipic,credibil,invingand prin infrangerea aparenta,unul in care ai putea sa crezi.Stiu ca au fost si sunt pareri care sustin inexistenta oricarei inadvertente sau care afirma pana si inspiratia locului unde au fost puse virgulele-n text.Mereu m-a fascinat acesta abordare care desi contrazisa de realitate(cel putin dpdv al criticii) a reusit sa genereze efecte religioase,pe termen lung, greu de anticipat.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 10.11.2012 at 21:00:09.
Reply With Quote