View Single Post
  #28  
Vechi 18.08.2014, 14:05:52
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De acord Cristian, adevărat. Cu asta se începe pocăința, cu Spovedania.

Dar eu unul păcătuiesc zilnic și nu mă mărturisesc prin preot zilnic. Atunci cu păcatele mele ce se întîmplă? Se adună în desagă și așteaptă 1-2-3 luni pînă mă întîlnesc cu duhovnicul ca să mă dezlege?

Pocăința este zilnică sau o dată la cîteva săptămîni sau chiar luni? Ce sens mai au atunci rugăciunile de iertare particulare și cele din slujbele Bisericii dacă numai și numai prin Taina Spovedaniei primim iertare?
Dacă îmi permiți câteva opinii, în marginea experienței mele sărace și îndeosebi în baza lecturilor din "viețile" unor oameni îmbunătățiți duhovnicește (că de unde să ne luăm dreptarul, modelele, dacă nu de la cei care au ajuns acolo unde râvnește orice creștin, adică la o viață curată și plină de har):
1) Pocăința începe și se însoțește toată viața cu spovedania. Chiar și marii pustnici veneau periodic la spovedanie. În tradiția isihastă a românilor era acest obicei, ca zăvorâtul/pustnicul să coboare din când în când la spovedanie și împărtășire. În ciuda faptului că unii dintre ei erau deja purtători de Dumnezeu, făceau minuni etc.
2) Da, păcatele se adună iar sufletul duce povara lor până la spovedanie. Printre altele, acest fapt ajută pe nevoitor să experimenteze starea de păcătoșenie și de retragere a harului, cu scop pedagogic. De a nu se mândri, de a nu se crede superman sau omul păianjen, de a suferi cu luare aminte, de a-și zdrobi încă mai vârtos inima, de a-și pleca mai mult mintea înaintea Domnului - Care este nu doar Iubitul, ci și Stăpânul nostru.
3) Credința că Domnul îi va ierta creștinului păcatele (în taina Spovedaniei) aduce nădejde, mângâiere, puteri noi în nevoință, ușurarea sufletului și mărinimia de suflet în făptuirea tuturor faptelor bune. Dar nu șterge păcatul. Sunt mii de mărturii ale oamenilor duhovnicești
legat de acest aspect, printre altele aceștia povestind câte au avut de tras după o neascultre sau alta, până s-au încredințat că nu e de glumă cu păcatul, cu neascultarea... Cea mai dureroasă "palmă" pe care au primit-o marii nevoitori este uscăciunea inimii, scăderea rugăciunii, starea de părăsire de către Har dusă până la extremele deznădejdii... Citește și vei vedea!
4) Cum ce sens mai au rugăciunile? Cum ce sens mai au slujbele?... Chiar așa simplist, mecanic, chiar așa ca la piață vedem lucrurile astea? Oare am ajuns ca sectanții, ca să credem că Dumnezeu, Împăratul și Stăpânul nostru ne îndeplinește PE DATĂ rugămințile noastre, imediat ce vrea voia noastră, mușchiul nostru, gurița noastră? Ne târguim cu Dumnezeu? Îl grăbim/constrângem/somăm pe Dumnezeu? Copii ce suntem...
Florine, Florine... Frate, astea sunt gânduri de rătăcire sectantă, iartă-mă că îți zic așa direct. Sunt duhuri străine de viața Bisericii.
Dumnezeu nu e peștișorul din poveste care ne îndeplinește pe dată dorințele, nici papagalul roz cu loz în plic/plisc, nici zâna măseluță. Nu!

Sunt necesare nenumărate nevoințe, răbdare, stăruință multă, lacrimi până la noroi sub picioare și chiar până la sânge etc. pentru a dobândi șansa ca harul Duhului Sfânt să vină peste noi. De venit va voi când binevoiește Domnul și Stăpânul vieții noastre, după Mare Înțelepciunea și Voia Lui.

Rugăciunile și slujbele ajută sufletul să rămână "pe recepție", să nu se smintească, să nu se răzvrătească, să nu uite, să nu se moleșească etc.
Rugăciunile și slujbele frăgezesc inima, limpezesc conștiința, liniștesc cugetul, întăresc și pregătesc etc. Dar nu oferă ceea ce doar Taina Spovedaniei, prin specificul ei, oferă: iertarea păcatelor de către Dumnezeu prin preotul duhovnic.

Găsești chiar în "Pelerinul rus", dacă recitești cu atenție, pasaje care susțin cele scrise mai sus.
"Pelerinul rus" e o carte care deschide o nouă poartă pentru conștiința noastră, fără însă a închide alta... Această carte adaugă, nu substituie.
Reply With Quote