View Single Post
  #5  
Vechi 21.03.2012, 14:25:57
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Cineva spunea ca traducerea nu este chiar corecta. Insa, in fapt,cine ne iarta noua datoriile noastre? Domnul nostru Isus Hristos. Cine sint reprezentantii Domnului nostru Isus Hristos pe pamint? Preotii. Cind ne sterg ei datoriile noastre fata de Domnul nostru? Atunci cind ne spovedim. Sa ne facem prieteni cu acesti iconomi, preotii, indiferent de cit de sfinti sau pacatosi sint ei, si sa nu uitam sa ne spovedim,e cel mai important. Asa ni se sterg datorille pe care le avem datorita pacatelor noastre.
M-am mai gandit si eu la ce ar putea insemna aceasta parabola si cred ca intr-adevar se refera la preoti. Si anume ca poate nu toti se ridica la nivelul pe care ar trebui sa-l atinga. Totusi Dumnezeu le da harul cu care sa lucreze si practic ei ar putea sa ierte chiar si unde e mai greu de iertat si atunci cand vor fi judecati vor putea fi cumva ajutati de iertarea celora pe care i-au iertat. E destul de complicat de inteles pt ca asta inseamna ca si ceilalti oameni au un cuvant de spus atunci cand se judeca cineva la Dumnezeu. Altfel nu-mi imaginez ce au vrut sa zica acele versete.
Edit: Adica ca Dumnezeu vazand ca acestia au facut bine (chiar daca cu Harul dat pe nemeritat) se Va milostivi mai usor de ei.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus

Last edited by moldoveanu; 21.03.2012 at 14:39:04.
Reply With Quote