View Single Post
  #15  
Vechi 07.11.2014, 11:41:09
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Mulțumesc, gpalama, pentru recomandări!

Se pare că nu stau chiar rău, căci am mai citit și Patericul (egiptean), viețile unor sfinți (din Sinaxar, sau viața Sfântului Spiridon scrisă de Sfântul Simeon Metafrastul), Noul Testament, desigur, deși este mereu de folos să recitesc; seria "Ne vorbește Părintele Cleopa"...

Totuși cred că fiecare avem înclinațiile noastre, adică citim mai ușor unele cărți (nu le lăsăm din mână), iar altele nu reușim să le terminăm, căci nu rezonăm cu ele la momentul respectiv.

Dintre cărțile pe care le-am citit cu mare ușurință, bucurie și interes, sunt Filocalia 11, Omul cel tainic al inimii (Zaharia Zaharou), Jurnalul fericirii (p. Nicolae Steinhardt), Confesiunile fericitului Augustin (chiar dacă numai fragmente, mă întorc cu drag la ele), Dăruind vei dobândi (tot p. Nicolae Steinhard), Taina vieții creștine (arhim. Sofronie Saharov)- în ordinea aducerii aminte.

Până la urmă cred că fiecare avem un drum și în lectura cărților, ca și în viață.

A, și scrierile p. Savatie Baștovoi mi-au plăcut. Și altele, desigur.

Am observat că nu mă prea atrag cărțile în care se povestesc multele minuni, vindecări etc. săvârșite de Sfinți. Eu cred în ele, dar le pot afla din acatistul Sfântului, de exemplu. Nu simt nevoia unor (re)confirmări...
Reply With Quote