View Single Post
  #242  
Vechi 16.08.2016, 21:42:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teonicola Vezi mesajul
Buna ziua!Va rog sa-mi spuneti daca e asa mare pacat sa intri intr-o biserica catolica si sa te inchini la Fecioara Maria si la Isus.Asta nu inseamna dupa parerea mea ca nu mai esti ortodox.Isus si Fecioara Maria nu sunt aceeasi si intr-o biserica ortodoxa si in cea catolica?Ca doar nu sunt diferiti!multumesc.
Nu este pacat. Dar, in multe cazuri, ar putea fi o imprudenta, o ispita care sa deschida drumul spre confuzie si relativism confesional.

Ca si catolic, prefer sa merg zeci de kilometri pana gasesc o biserica catolica. S-a mai intamplat, uneori, sa ma rog in biserici ortodoxe sau protestante, dar care au fost, odata, catolice, numai ca acolo am intrat mai mult din curiozitate emotionala, ca sa zic asa. Am intrat intrebandu-ma "oare in jiltul acesta arhieresc a stat si acel episcop martir, sau era alt jilt ?", "oare era tot altarul acesta ? Dar antimisul, dar relicvele: au fost recuperate, sau au ajuns la gunoi?", "ce se ascunde in spatele tencuielii de ipsos puse cand biserica aceasta a devenit luterana ?". Si, intrand acolo mai mult din asemenea imbold, nu pot sa plec fara sa spun o rugaciune, in care ii spun Domnului si dorinta ca acele lacasuri sa revina, intr-o zi, la destinatia lor de lacasuri ale cultului catolic. Dar, ca regula generala, nu as merge anume ca sa ma rog intr-o biserica acatolica. De ce as face-o ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 16.08.2016 at 21:48:01.
Reply With Quote