View Single Post
  #13  
Vechi 02.03.2010, 13:36:55
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Stai linistit ca cel care este stapanit de "a avea", nu se va vindeca prin piata. In loc de 2kg de cartofi va lua 10, in loc de doua legaturi de ridichi va lua 10 si tot asa. Taranul nu-i va spune - luati domnule mai putin sa nu cadeti in patima, dimpotriva, tu ii ceri patrunjel si el sare in fata ta cu telina, morcovul, ceapa ... "dar din astea nu doriti?".

Nu sunt un om al supermarket-ului, dar am prieteni care merg o data pe saptamana si ies cu un carucior cu cele necesare pentru 7 zile. In celelalte zile nu mai stiu de cumparaturi, pe cand eu dau si cate doua ture intr-o zi prin piata.
Acum sincer, daca am nevoie iau si ce imi baga taranul in ochi...dar totusi daca nu am chef ii pot si linisti elanul cu un simplu " Nu multumesc, nu am nevoie!"

Si in plus poti cumpara 10 kg de cartofi ( eu chiar asa cumpar de fapt) pentru ca nu vad sensul sa fac drumuri in fiecare zi pentru cate 1 kg de cartofi...sau cate o legatura de ridichi, deci daca merg o data, estimez sa imi ajunga pe cateva zile, sau o saptamana....si ies mai bine chiar decat daca sa ies zilnic pentru o paine, si mai ies de fapt si cu altele de care ma puteam lipsi!
Reply With Quote