View Single Post
  #16  
Vechi 27.10.2022, 16:19:17
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.971
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
A existat un precedent in Israel legat si de picturile pe pereti pentru care au platit enorm. In perioada distrugerii primului templu si a Ierusalimului de catre babilonieni, cand evreii "impumuta" de la vecini sisteme de inchinare idolatra. Profetul Iezechiel descrie asta in cap. 8.
Ce a văzut Ezekiel :

https://www.thebiblejourney.org/bibl...-in-jerusalem/

Conform siteului e carved/sculptat acolo:

"Then he brought me to the entry of the courtyard. When I looked I saw a hole in the wall... Then he said to me, 'Go in and see the hateful, evil things they are doing here.' So I entered... and I saw every kind of crawling thing and hateful beast and all the idols of the people of Israel, carved on the wall all around." (Ezekiel 8:7-10)

Seamănă imaginea de pe site cu ceva din ce se găsește astăzi în ortodoxie ?

Animale nu prea se pictează în ortodoxie cu câteva excepții descriptive scena Nașterii Domnului, animalele care recunosc stăpânul, e și o profeție acolo:

[Isaia1:3] - Boul își cunoaște stăpânul și asinul ieslea domnului său, dar Israel nu Mă cunoaște; poporul Meu nu Mă pricepe.

Câinii care erau lângă săracul Lazăr în pilda bogatului nemilostiv, corbii care-l hrănesc pe Ilie, unele scene din arca lui Noe, asinul pe care a intrat Hristos în Ierusalim, porumbelul simbol care apare la Botezul Domnului.

Doar îngerii cu precădere arhanghelii au chip, (sunt reprezentări și cu îngeri care au mai mulți ochi) dar nu există ceva om-animal ca în hinduism și în religiile babiloniene, se evită și reprezentările frivole.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 27.10.2022 at 20:49:17.
Reply With Quote