View Single Post
  #142  
Vechi 08.05.2009, 14:00:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Interesant Alin este acest pasaj din articol:
"Cred că arhiepiscopul Teodosie a fost atras în cursă de către oameni din anturajul său care îi cunoșteau bine slăbiciunile. Ar fi naiv să credem că doi jurnaliști oarecare au jertfit peste o mie de euro în numele investigației jurnalistice, fără să aibă asigurarea că materialul le va reuși. Dacă acești bani au fost plătiți de România Liberă, înseamnă că acest organ de presă este mai mult decît un simplu organ de presă. Iar dacă banii au fost plătiți de o persoană privată, înseamnă că România Liberă oferă servicii de spionaj și detectiv particular contra cost. În orice caz, folosirea camerei ascunse mi se pare că depășește limitele deontologiei omului de presă, fiind o treabă a procuraturii și a angajaților săi. Sau mitul despre jurnaliștii securiști este adevărat?"

Exista posibilitatea sa nu aibe nicio legatura cu acest caz dar nu pot sa nu amintesc cuvantul parintelui Mina:
"Ne-au facut sfintii (din inchisori)legionari, pentru a intarzia canonizarea lor, ne-au facut duhovnicii habotnici si instigatori la erezie, ce va mai urma?" Nu sunt convinsa ca cele ce acum ne ofera presa este adevar curat! dar nici nu pot pune mana in foc, nici pentru mine insumi nu as putea. Omul e OM, inainte de a fi preot sau ierarh. Domnul si Maica Domnului sa ne ajute adevarul sa iasa la iveala! Oricare ar fi el.
ps- oare isi va cere cineva scuze public din toata povestea asta? Ma indoiesc...
Discursul parintelui Savatie l-as numi cel putin "alunecos".
Din pacate nu este cuvantul la care m-as fi astepta din partea cuiva ca el.
Dar in ultima vreme se pare ca e interesat mai mult de politica, decat de cele sfinte.
In special de forma ei cea mai nociva, mai ales pentru un calugar - politica religioasa.

Iar in chestiunea cu sfintii din inchisori, perceptia este gresita.

Sunt unii care vor intr-adevar canonizarea la gramada, inclusiv a legionarilor care n-au fost altceva decat legionari si unii din ei n-au ramas in istorie decat ca asasini, incalcand constient una din cele mai importante porunci crestine: "Sa nu ucizi!"

Faptul ca cineva ca Valeriu Gafencu care a fost prea putin legionar si cu adevarat crestin nu este canonizat se datoreaza tot celor enuntati mai sus.

Spui ca te indoiesti de ceea ce scrie in presa, si totusi astepti scuze din partea IPS Teodosie, deci il consideri deja vinovat.
Nu crezi ca este o incoerenta aici.

E asa greu sa asteptati sa ascultati tot ce e de spus in povestea asta, de ambele parti si pe urma sa ajungei la o concluzie, in masura in care ea se poate trage corect si rational, ferindu-va sa cadeti in pacat?

Nu observati ca aveti deja sadita in voi ideea ca mai marii Bisericii sunt implicit si fara indoiala rai, corupti, etc. si ea iese la iveala de cate ori va da ocazia un ziarist fara scrupule?

Stiti unde am mai vazut felul asta de a fi? La protestanti.
Daca e sa spuna ceva de rau impotriva Bisericii Ortodoxe, si mereu au cate ceva de spus impotriva ei, sursa lor de "informare" nr. 1 este presa si televiziunea.

Eu radeam de ei ca inghit pe nemestecate toate gunoaiele care sunt servite de mass-media zilelor noastre, dar voi?

Eu nu zic nici ca e vinovat, nici ca nu e, pur si simplu astept sa vad ce au de zis toti care sunt in directa cunostinta de cauza.

Pe urma se trag concluziile, daca va fi posibil.
E atat de greu sau va credeti toti atotstiutori, intelepti, mai presus de orice inselare, etc.
Tare usor va vine sa credeti ca diavolul poate inseala un episcop, dar un amarat de ziarist nu va poate pacali pe voi cei duhovnicesti..