View Single Post
  #247  
Vechi 15.06.2009, 23:55:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
A pune intrebari este inca permis, nu, Alin B?!?
Am raspuns la argumentele care mi s-au adus, dar care nu m-au convins!
Oare tu cand vezi ca istoria se repeta, nu-ti pui probleme? Poate ar trebui...
Intrebarile tale au un caracter clar tendentios.
N-ai intrebat despre ce a fost vorba ci mai imult ai facut afirmatii, sub ridicole si ipocrite pretexte de genul "daca, atunci mie mi se pare" si alte manevre verbale care mie mi se par marturia unui caracter indoielnic.
Tu probabil numesti astea "argumente".
Dar ma rog, fiecare cu reperele lui..
Gusturile nu se discuta, pana la urma nici macar in materie de morala.

Chiar daca ne place la amandoi sa ne numim ortodocsi, pana la urma fiecare are propria sa abordare asupra ortodoxiei.
Daca tu crezi ca poti fi ortodoxa defaimand GRATUIT ierarhii Bisericii, n-ai decat, insa sa nu te miri daca lucrurile n-au sa mearga asa cum te astepti.

Citat:
Intr-o masura ai dreptate, caci am tinut partea celui , care dupa parerea mea este nedreptatit... Am voie sa am si eu o parere. si tu ai voie, dar nu mi-o impune cu forta.
Dupa "parerea ta"? Bazata pe ce? Pe ura ta fata de ierarhii Bisiericii pe care ii judeci din barfe si reportaje aiurea?

Ca in mod clar ai demonstrat ca habar nu aveai despre ce e vorba si ce s-a intamplat acolo si ca n-ai decat prejudecati.
Desigur, e dreptul tau sa ai prejudecati asa cum e si dreptul tau sa pacatuiesti cu gura sloboda, dar stai linistita ca dreptul la pacat nu ti-l ia nimeni cu forta.
Dar macar un apel la bun simt se poate face ca deh, esti cel putin formal membra a Bisericii.

[quote] Doar aparand pe cineva si nepermitand sa se discute, nu se rezolva problema. [quote]

Se discuta daca ai habar despre ce vorbesti, ceea ce nu e cazul cu tine vizavi de subiect asta, toti cei care au discutat cu tine au incercat sa te aduca cu picioarele pe pamant, fara succes insa din pacate..

Citat:
Cum e vorba de un proces aici, cazul nu este incheiat inca, neexistand o sentinta. Nimeni nu a castigat inca, nimeni nu a pierdut inca...
Ba cum sa nu, tocmai din ceea ce scrii se vede ca in mintea ta a fost data o sentinta, chiar daca arbitrara si ipocrita ("tin partea celui care mi se pare nevinovat").
Insa cel care are de pierdut nu este cel pe care incercii sa-l defaimezi, ci tu.

Asta e problema si daca ai sa vezi lucrurile asa ai sa-ti dai seama ca ceea ce tu crezi ca a fost scris impotriva ta a fost de fapt spre binele tau.