View Single Post
  #33  
Vechi 28.05.2012, 02:37:29
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Eu am inteles asta, chiar am fost in prima zi pe site-ul dumneavoastra , am citit si am urmarit trailerul care mi-a placut ca realizare (dar nu sant eu in masura sa dau note in domeniul asta).
Asa cum am zis inteleg ca aveti propriile idei dar ele sant diferite de dogma ortodoxa.Este explicat foarte clar ce inseamna dupa chipul si asemanarea, trebuie doar sa cititi Dogmatica Sf. Ioan Damaschin care a a fost scrisa in sec VIII.
Dar nu conteaza asta, aveti propriile idei si vreti sa le vindeti intr-un documentar.Chiar si in cazul asta, chiar si cu 2 creatori diferiti ideea cu omul care ar incerca sa se impreuneze cu animalele pare nastrusnica asa cum am spus.E parerea mea de posibil spectator.Adica ce fel de creator era cel de-al doilea ? E totusi destept pentru ca creeaza femeia.Deci are cunostinte temeinice de biologie.Atunci de ce ar pierde timpul incercand sa imperecheze omul cu animalele ?
Si in sfarsit este mult mai greu sa va promovati ideile in comunitatile ortodoxe si catolice pentru ca credinciosii celor 2 comunitati nu interpreteaza biblia de capul lor ci in lumina celor scrise de Sfintii Parinti. De asta va intrebam ce fel de feedback sperati sa obtineti de pe un forum ortodox.
Subscriu celor scrise de fratele Iuliu. Postarile ulterioare au facut mai multa lumina si in cazul membrului weareready, preocuparile si credina la care adera. Cu toate ca ati cerut o parere, atunci cand ati citit postarile userilor care v-au raspuns, ati reprosat (ca sa spun doar atat) ca nu ati fost inteles, ca cei care v-au raspuns nu au citit ce ati scris, ca mai apoi sa reveniti la atitudinea prietenoasa si sa cereti in continuare pareri. V-ar folosi in demersul dumneavoastra sa cititi si Dogmatica Sf. Ioan Damaschin
http://www.crestinortodox.ro/carti-ortodoxe/dogmatica/
pe langa alte Omilii la Facere ale Sfintilor Parinti (Sfantul Ioan Gura de Aur este unul dintre ei).

"Asa stand lucrurile, Dumnezeu creeaza pe om cu mainile Sale proprii din natura vazuta si nevazuta, dupa chipul si asemanarea Sa (Facerea I, 26.). A facut corpul din pamant, iar suflet rational si ganditor ii dadu prin insuflarea Sa proprie (Facerea II, 7.). Aceasta numim "chip dumnezeiesc", caci cuvintele "dupa chipul" indica ratiunea si liberul arbitru, iar cuvintele "dupa asemanare" arata asemanarea cu Dumnezeu in virtute, atat cat este posibil."
Sf. Ioan Damaschin
Reply With Quote