View Single Post
  #5  
Vechi 24.05.2011, 16:18:58
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

17. Minunea vizitarii raiului
Exista multe minuni in care oamenii au vizitat raiul povestind ce au intalnit acolo. Aici este o povestioara a parintelui Cleopa: http://www.crestinortodox.ro/credint...rai-69806.html
Am citit o poveste a unei femei ce a vizitat raiul si in mod interesant ea spune ca s-a trezit dezbracata acolo pentru ca nu a dat de pomana haine pe Pamant. Pana la urma ingerul a gasit o rochie poposita in zdrente pe care a dat-o unei femei sarmane si cu aceasta s-a imbracat. La fel, cat era socrul ei pe Pamant , acest om avea o gradina si nu a pus nici un gard si lumea intra si manca fructe si socrul ei era intrebat si indemnat sa puna gard dar el nu vroia cu orice chip. Bun, unde credeti ca l-a gasit pe socrul ei in rai? In gradina pe care a avut-o pe Pamant si la care nu i-a pus gard.
Deci ideea este ca daca vrei sa ai haine in rai e bine sa dai de pomana.
Daca poti merge ani de zile cu aceeasi imbracaminte, e suficient sa dai o singura imbracaminte. La fel, mancarea care o dai saracilor ti se transfera in rai insutit si daca poti sa manaci un singur fel de mancare pentru cativa ani, atunci poti sa dai saracilor un singur fel de mancare.
Pentru ca acea femeie dadea cubulete de zahar copiilor, cum era inainte, si-a gasit in rai un munte de cubulete de zahar. S-ar parea ca ce dai saracilor se insuteste in rai.
Pentru ca fara ajutorul lui Dumnezeu e greu sa faci milostenie zi urmatoarea rugaciune: Doamne forteaza-ma spre mantuire si da-mi tot ceea ce tu stii ca am nevoie si da-mi resursele materiale si financiare sa fac milostenie si forteaza-ma sa fac milostenie ca sa am tot ce imi trebuie in rai.
Este foarte important sa dai saracilor , nu pentru ca eu zic asta , si iata ce e scris despre judecata finala:

Matei 25

34 Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.
35. Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit;
36. Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat; în temniță am fost și ați venit la Mine.
37. Atunci drepții Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând și Te-am hrănit? Sau însetat și Ți-am dat să bei?
38. Sau când Te-am văzut străin și Te-am primit, sau gol și Te-am îmbrăcat?
39. Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniță și am venit la Tine?
40. Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât ați făcut unuia dintr-acești frați ai Mei, prea mici, Mie Mi-ați făcut.
41. Atunci va zice și celor de-a stânga: Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui.
42. Căci flămând am fost și nu Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și nu Mi-ați dat să beau;
43. Străin am fost și nu M-ați primit; gol, și nu M-ați îmbrăcat; bolnav și în temniță, și nu M-ați cercetat.
44. Atunci vor răspunde și ei, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând, sau însetat, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniță și nu Ți-am slujit?
45. El însă le va răspunde, zicând: Adevărat zic vouă: Întrucât nu ați făcut unuia dintre acești prea mici, nici Mie nu Mi-ați făcut.
46. Și vor merge aceștia la osândă veșnică, iar drepții la viață veșnică.

Deci uitati-va cine spune versurile de mai sus, si cata importanta da milosteniei.

Ca sa fie milostenia bine primita nu trebuie ca oamenii sa se laude cu milostenia facuta, pentru ca plata lor sa nu fie lauda si sa piarda plata in ceruri.

O femeie a facut multa multa milostenie dar pentru ca certa saracii, tot ce a dat s-a dus in rai, insa nu se putea atinge de ce a obtinut in rai. Atentie mare caci ce dati, lui Hristos dati.

O alta minune este ce I s-a intamplat unui crestin el, s-a rugat si a vrut sa afle cum lucrurile care le da el la saraci se duc in rai. S-a rugat si dupa rugaciune, pentru fiecare banut dat saracilor, Hristos aparea si lua banutul la el.
Ce dai pentru rai ti se pune mai mult decat insutit acolo.
O alta minue. Un calugar avea un cojoc si l-a dat uni sarac care l-a vandut. Asa s-a mahnit calugarul ca nu mai avea liniste pana intr-o noapte l-a visat pe Hristos imbracat cu cojocul lui zicandu-i ceva in genul ca sa nu se mahneasca ca Iisus i-a luat cojocul si ca dupa ce l-a dat, ce se intampla cu cojocul nu mai e treaba calugarului .
Deci daca dai ceva unui sarac, indiferent ce se intampla cu lucrul dat, ca se pierde, fura, arunca, schimba nu mai este problema ta si acel lucru si rasplata te asteapta in rai. Hristos l-a luat pentru tine si ti l-a pus bine. Imi aduc aminte cum la cozile cu pelerini femei veneau si aduceau cafele si sucuri la pelerini luandu-si rasplata mare in rai.
Chiar si un pahar de apa daca dai uni sarman, mare rasplata iti iei in rai.
Lumea stia aceste lucruri cand se facea educatie religioasa ortodoxa dar s-au cam uitat. Oricum ne amintim si azi ca exista obiceiul ca la inmormantare sa se dea hainele celui decedat la rude si saraci, in numele celui decedat ca acesta sa aiba pe lumea cealalta. In general , poate anual sau lunar lumea strangea inainte pachetele cu mancare si le ducea la inchisoare, orfelinate, camine de batrani, saraci de pe drum si alte locuri cu saraci.
Asa era Romania inainte, cand se facea educatie crestina.
Daca ai copii poti sa dai saracilor nu numai in numele tau ci si al copiilor tai si al altor oameni. Ce ai dat in numele altuia se pune lui.
Ne aducem aminte de alta poveste a Apostolului Toma in care un rege indian ii cere sa-i construiasca un palat . Apostolul Toma da banii saracilor si este inchis in puscarie. Fratele regelui indian moare si este dus de inger langa un palat foarte frumos. Cere sa stea in palat insa I se spune ca palatul e al fratelui lui facut din banii dati de Sf Toma saracilor si ca doar acesta poate sa-i dea voie. Spunand ca vrea sa vorbeasca cu fratele lui e inviat si ii povesteste ce I s-a intamplat pe cand era in rai.
In povestirile Parintelui Cleopa despre rai, se vede ca oamenii stau in rai in corturi , fiind foarte greu sa dai de locuit unui om sarac pe pamant mai ales azi cand situatia economica nu e favorabila. Intrucat ce se obtine in rai e insutit se poate obtine locuinta in rai daca o suta de familii se unesc si pun mana de la mana sa obtina asa ceva.
Daca nu poti ajuta material un sarac cel putin zi o rugaciune pentru el. Pentru ca este greu sa faci aceste lucruri de ajutarev a saracilor singur, cheama pe Dumnezeu in ajutor si roaga-te: Doamne forteaza-ma sa ma mantuiesc eu si neamul meu si sa am tot ce imi trebuie in rai.
Pana la urma fa cat poti. Roaga-te lui Dumnezeu sa te ajute sa faci cat mai mult fara nici o durere si sa te forteze la mantuire pe tine si toata lumea fara nici o durere si sa restabileasca Creatia la starea fara pacat fara nici o durere.
Ca exemplu de fapte bune, strange obiectele din casa care nu iti mai trebuie sau hainele ramase mici sau care nu mai sunt la moda sau cartile care le-ai citit si nu te mai intereseaza si doneaza-le la Goodwill.

http://dana-danamoise11.blogspot.com...7/candela.html

18. Minune in sens negativ
Evadarea din iad. O femeie trece la penticostalism, se imbolnaveste si ii apare un inger cazut zicandu-i eu sunt domnul care ti-am binecuvantat copiii caci din ratacire penticostalii nu-si boteaza copiii ci ii binecuvanteaza. Se vede si multimea de boli cu care sunt loviti Penticostalii pentru p[arasirea Bisericii adevarate ca de exemplu femeia care nu se mai putea scula din pat dupa trecerea la penticostalism. Aici e cartea in limba romana: http://www.scribd.com/doc/16409335/Evadarea-Din-Iad

Din pacate se mai intampla cand oamenii isi gresec unii altuia , cateodata cu pacate grele si chipurile celor departati daca li s-a gresit mult apar in viata celor vii perturbandu-le linistea.
Aici e o poveste a parintelui Cleopa:
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ata-81179.html
In aceeasi idee ca cea din poveste sunt militari care au fost in razboi si la care chipurile celor ucisi le apareau, sunt doctori ginecologi care au facut avorturi si copiii avortati le apareau in timpul zilei si o doctorita ce a facut avorturi pe patul de moarte zbiera zicand luati acesti copii care vin spre mine. Acesti doctori e bine sa se spovedeasca si daca se poate sa renunte la asa ceva.
Ideea e ca daca se intampla ceva, acest lucru arata ca trebuie sa te ingrijesti de sufletele celor carora le-ai gresit si ei nu se mai pot ingriji de ei. Ei acum depind de tine. Poate pe cei nebotezati sa-i botezi ca si crestin ortodox .
Probabil ca pomenirea la sfanta Liturghie , pentru cele 40 de Liturghii, vezi numarul 16, e o solutie .
Probabil ca milostenia catre saraci si rugaciuni in numele celui caruia I s-a gresit sunt cateva lucruri ce se pot face.
Urmatoarea rugaciune in numele celui decedat , chiar daca i-ai gresit sau nu, poate ajuta: Doamne forteaza-ma pe mine si omenirea la mantuire. Amin.
Da, si spovedirea nu trebuie uitata ca sa ti se stearga pacatul.
Un om se ducea la cimitir si spala mormintele la intamplare si iata ca a venit la judecata, fiind in moarte clinica. La judecata cei din mormintele ingrijite strigau pentru milostivirea lui ca el zicea ca se misca sala de judecata cat de tare strigau cei ce au fost multumiti de el , ca era ca la un cutremur si el a fost lasat sa vina inapoi pe Pamant si sa mai faca fapte bune.
Nu fa rau si fa numai bine, ca ceea ce faci se intoarce la tine.
Reply With Quote