View Single Post
  #15  
Vechi 03.01.2012, 14:18:41
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blue_sky Vezi mesajul
Multumesc mult pentru raspuns si pentru postarea rugaciunii! Pe mine m-a surprins pentru ca nu o rostea doar preotul, ci si toti credinciosii prezenti, in cor, si cei care se impartaseau si cei care nu. Bisericuta la care am fost este foarte mica si neincapatoare pentru multime, asa ca am stat in afara ei - deci nu am avut cum sa vad ce facea preotul in momentul rostirii, daca era cu Sfintele Daruri in fata Altarului sau in Altar, nu stiu.

PS: Si inca o curiozitate, pentru cei care au fost de 1 ianuarie la biserica: s-au facut moliftele Sf Vasile? Pentru ca citisem pe net ca BOR nu mai da voie, insa la biserica unde-am fost s-au facut...nu ma asteptam, nu eram pregatita, sincer m-am cutremurat cand am auzit. Intr-adevar, preotul are mult har, dar credinciosii (aici vorbesc strict in numele meu) nu stiu daca erau pregatiti pentru asta.
Ce frumos trebuie sa fi fost in bisericuta aceea neincapatoare!
La mine la biserica s-au facut molitvele si m-am bucurat. De cand ma stiu, de 1 ianuarie se citesc molitvele. Era doar o recomandare din partea BOR, nu o interdictie. In ce sens spui ca nu erau pregatiti credinciosii pentru asta? in sensul ca nu au tinut post? Dumnezeu stie sufletul si nevointa fiecaruia si, oricum, sigur ca aceia care veneau de ani intregi la biserica stiau ca se vor citi. Cel putin la mine la biserica, unii venisera special numai pentru asta.

Uite, eu, la slujba de 1 ianuarie, m-am simtit foarte rau pe tot parcursul slujbei, ma durea groaznic burta si am avut niste ispite: ba sa ies afara, ba sa scol o baba de pe scaun, ba sa ma fâțâi de colo-colo... in general, nu mi se face rau in biserica, dar acum mi s-a facut. Si cu toate acestea, m-a ajutat Dumnezeu sa stau pana la sfarsit, asa cum (nu) am putut, mai in genunchi, mai in picioare, mai la aer...

Altadata, intr-o seara, ma simteam rau sufleteste, nu mai stiu ce patisem, oricum, stiu ca aveam o stare sufleteasca foarte rea. Si am intrat intr-o biserica, in care tocmai atunci se terminase maslul si se citeau molitvele si niste dezlegari, si am stat si eu, desi tentatia, destul de puternica, era sa nu stau. Dar m-a ajutat Dumnezeu si am stat. Habar nu aveam ca acolo, in acel moment, trebuia sa se citeasca molitvele, nu venisem pentru asa ceva si nici nu stiu cat de pregatita eram. Banuiesc ca era zi de post, daca era maslu. Cand s-a terminat slujba si am iesit din biserica, am realizat ca starea de rau imi disparuse complet. De aceea mie personal mi se pare o exagerare sa spuna cineva ca aceste molitve trebuie citite numai demonizatilor care horcaie si latra (ca am vazut si din aceia). Poporul, totusi, stie ce stie. A, ca trebuie si spovedanie, si impartasanie, si post, si prezenta la biserica, si si... asta e altceva.


Fratilor, trebuie sa fim pregatiti oricand, nu numai in anumite zile sau cand avem anumite stari - si asta nu o spun doar pentru Bluesky. Sa nu uitam de smochinul acela neroditor care a fost blestemat de Hristos, pentru ca nu a dat roade, chiar daca nu ii venise vremea sa rodeasca - si spune foarte frumos, parca par. Steinhardt, ca atunci cand te cheama Hristos, pentru o treaba, tu nu poti zice ca nu esti pregatit si ca smochinul acela ar fi putut si el sa infloreasca, daca nu putea da rod, sau macar sa se plece in fata Mantuitorului. Adica sa ofere ceva, sa iasa din acea stare. Dar nu, el a preferat sa isi indreptateasca nerodirea, pe principiul ca nu era vremea lui, si chiar nu era vremea lui.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote