View Single Post
  #4  
Vechi 08.06.2014, 20:35:54
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

@Cristi93, in principiu tu vii sa ne vorbesti de incercarea prin care treci, dar de la bun-inceput trebuie sa accepti greselile pe care le faci (raportandu-ne doar la micul tau mesaj).


Citat:
În prealabil postat de Cristi93 Vezi mesajul
Sunt extrem de credincios 3/4 duminici din luna la biserica(exceptie facand duminica in care lucrez de dumineata),tin posturi,respect poruncile Domnului , plus rugaciuni cel putin de 2 ori pe zi ,citirea zilnica din Sfanta Scriptura + un Canon care mi l-a dat preotul.
(...)
Mereu si mereu am fost credincios mai mult sau mai putin si mereu L-am respectam pe dumnezeu si l-am considerat Tatal meu si pe Iisus Mantuitorul,insa nu stiu acum ce m-a luat..
(...)
Deci nu e deloc vorba de necredinta , sunt extrem de credincios si inainte si acum...
Nu vreau sa fiu tipicar si nici ironia nu-mi este acum, in aceasta situatie la indemana. Ai incercat vreodata sa definesti "credinta in Dumnezeu"? Ce inseamna pentru tine "extrem de"? Mai mult decat cine? decat cei din familie, colegii de serviciu, prietenii? Crezi ca sfintii se considerau "mult-credinciosi" (ca sa nu spun chiar... "extrem")? Aceasta parere dusa la superlativ, cred ca ii da ocazia vrajmajului sa te batjocoreasca si sa-ti faca mult rau.

Citat:
În prealabil postat de Cristi93 Vezi mesajul
Am mai citit pe internet pe alte forumuri ca poate fii un blestem + daca apar alte simptome sa le spun asa ..de vreo 2 luni au aparut niste dureri in mijlocul pieptului .. apar doar dimineata si de obicei tin o zi , si apar o data la 2/3 saptamani.De aceea am pus accent pe aceste dureri ca din cate am inteles blestemel/vrajile/etc au astfel de simptome(daca nu imi cer scuze).
Eu cred in blesteme, dar nu in prostii de acest gen. Internetul, daca nu e folosit cum trebuie, poate deveni... extrem de nociv, un adevarat blestem, pe care ti-l provoci prin proprie vointa, nu fiindca cineva ar avea putere asupra ta. Indoiala din suflet, apare la oricine vrea sa se mantuiasca. Depinde de puterea fiecaruia, dar mai ales de cat ingaduie Dumnezeu sa fim incercati si cercetati, (niciodata peste puterile noastre!), pentru a ne lepada de ceea ce nu-i curat in fata Lui. Astfel, poti trece peste acest moment, in doar o clipa, prin orice metoda cunosti in acest sens: "Miluieste-ma, Dumnezeule, Miluieste-ma!", sau "Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!", sau cea mai dulce rugaciune de pocainta care iti poate aminti de ceea ce esti, rugaciunea Sfantului Efrem Sirul:
"Dumnezeule milostiv fii mie păcătosului.
· Dumnezeule, curățește-mă pe mine păcătosul.
· Cel ce m-ai zidit, Dumnezeule miluiește-mă.
· Fără de număr am greșit, Doamne iartă-mă."
Ai sa vezi dupa un timp ca nimic din exterior nu te mai atinge, nu pentru ca devii mai indiferent sau egoist, ci fiindca simti ca toate iti apar cu un scop si sunt ingaduite de acel Dumnezeu (pus acum de tine usor sub semnul intrebarii), care te iubeste si iti vrea numai binele si numai ceea ce iti este de folos!
Durerile in piept, pot fi de alta natura, de la schimbari biologice in organismul tau, pana la extenuarea anumitor organe, stres, sau carente (calciu, magneziu, fier, vitamine, etc), sau exces de cafea (in special ness). Daca sunt insotite de senzatie de sufocare, consulta urgent medicul cardiolog. Totusi, ai mare grija sa nu-ti induci tu aceasta stare, prin temeri inutile. Dumnezeu ESTE "acolo sus", si ne iubeste pe toti la fel. Increde-te in El mai mult decat in gandurile rele, si linistea sufleteasca se va asterne pe nesimtite, chiar si atunci cand ai de dat examene grele. Crede-ma ca stiu ce spun! Dumnezeu nu se lasa asteptat si nu ramane nimanui dator. Dar e mare nevoie de atitudinea ta, care nu trebuie sa fie... extrema, ci buna, blanda, curata si smerita. Tu nu faci, practic nimic, pentru Dumnezeu, fiindca El nu are nevoie nici de postul nostru, nici de rugaciunile noastre, nici de canoanele noastre, oricare ar fi ele. Tu, ca oricare dintre noi, trebuie sa faci pentru sufletul tau si sa fii intotdeauna un bun exemplu pentru ceilalti, in fata lui Dumnezeu, dar cu smerenie, nu cu mandrie. Si-atunci vei ajunge sa spui precum proorocul David: "Gustati si vedeti, ca bun este Domnul!"
Doamne-ajuta!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote