View Single Post
  #42  
Vechi 12.04.2020, 00:57:11
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Avem nevoie de o stare de prezenta, o prezenta spirituala!

Era in urma cu cateva saptamani, era de Duminica in care se citeste Evanghelia Infricosatoarei Judecati. Ma aflam intr-o Biserica in care ma duc de cateva ori pe an. Se citea Sfanta Evanghelie de catre preot, la un moment dat se opreste ptr 30 secunde poate un minut , incepe sa citeasca din nou si dupa putine cuvinte se opreste din nou . Se observa ca glasul dumnealui este schimbat si efectiv nu poate continua. Oprirea a doua oara este mai lunga , atentie chiaar si din partea celor care gandul le zbura in alta paarte. La sfarsit isi cere scuze , dar puncteaza asupra valorii efortului personal ptr schimbarea vietii si ca multi iau in deradere Calea asta Sfanta. A spus ca astazi este o Evanghelie deosebita, si ca a spovedit multi oameni de-a lungul vietii si caa multi isi plangeau viata pe care au dus-o , o mare parte din ea propriu zis au pierdut-o si ca ajungeau sa se caiasca tarziu si isi spuneau:"Daca as fi stiut, daca aveam mintea asta atunci, altfel as fi facut!" A zis mai multe.

Am trecut dupa cateva zile pe la Biserica sperand sa il gasesc pe parintele si sa ii spun ca nu are ptr ce sa isi ceara scuze , ptr ca nu stiu altii, dar eu personal m-am folosit mult de aceasta intamplare binecuvantata. Se vorbeste de FOND APERCEPTIV, altfel spus concentrarea pe momentul prezent :SUNT AICI. Eu nu am fost acolo sufleteste,si spre ghinionul meu de multe ori ma las purtat de ganduri, trupeste sunt in Biserica dar sufleteste NU. Alti preoti atunci cand te vaad ca aai pierdut aatentia ridica vocea . Am fost de-a lungul timpului si in adunari protestante acolo ridica vocea,uneori aproape urla, ca sa iti capteze atentia de parca imediat urmeaza sa iti si traga una. Ceva de genul:"Cum eu vorbesc de Dumnezeu si TU?..."

Ma gandesc asa in capul meu... De ce a ingaduit Dumnezeu toate astea? Poate cati eram asa ca mine in Biserici cu trupul DOAR??? Neatenti cu adevarat la Predica sau slujba. Si EL vrea POATE sa ne atraga atentia :"Nu fiti prezenti doar fizic!" ... Dupa incercarea asta vom merge cu un alt elan la Biserica. Oare ce putea atrage mai mult privirile, decat o Piata San Pietro goala, in care Papa vorbea singur, doar ptr cei de acasa. A fost cea mai mare PREZENTA in realitate,multi au auzit cuvintele Papei.

Astazi voi fi acasa de Sfanta Liturghie, dar voi fi prezent cu sufletul. CRED ca este mai important ca sufletul sa fie acolo. Nu in ultimul rand Dragos zice bine , daca "Cezarul" a stabilit ASA , ASA facem.
Doamne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote