View Single Post
  #3  
Vechi 08.02.2009, 16:33:00
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutzy Vezi mesajul
Nu departe de casa mea, locuiesc 6 copii cu tatal lor intr-o casa saracacioasa (greu de imaginat pentru secolul nostru)fara curent electric,apa,nici macar pe jos nu au nimic,doar lutul gol...,stomacul gol...Tatal lor primeste ajutor social si alocatiile copiilor.E greu sa iti imaginezi cum traiesc si ce mananca.Trece in fiecare zi acasa cu cateva paini in sacosa si o sticla...Fata cea mare are in jur de 14 ani si cel mic are 5 ani.Mama lor e plecata de vreo 4 ani.Protectia copilului nu vine la ei ca nu stiu de ce ...Am inteles ca la nivel local nu se rezolva nimic.L-am intrebat odata daca vrea sa fie ajutat,sa scrie cineva la "o data in viata"pe TVR1,ca am vazut multe familii care au fost ajutate financiar,cu lucruri casnice,etc,si stiti ce mi-a zis? Ca el nu are nevoie de asa ceva.Pai nu are el nevoie de asa ceva ,dar copiii???????Lui ii este teama ca daca ar veni cineva si sa incerce sa ii ajute ,ar veni si Protectia copilului si i-ar lua copiii.,i-ar desparti si ar fi mai rau.I l-ar lua pe ala micu de 5 ani si ar innebuni ca l-a crescut de la cateva luni,singur...Zice mereu ca el traieste pentru copii,dar cu ce ajuta el copiii? cu doar cateva paini pe zi?
De aceea va cer un sfat: cum ar trebui ajutata aceasta familie,acesti copii,?ca -i impotriva vointei tatalui sa se faca acest lucru.
Serviciul de asistență socială din cadrul priemariei din localitatea resp.are în evidență aceste cazuri. Si biserica se ocupa de cazurile sociale .
Sunt și fundatii umanitare care identifica asemenea cazuri si le sprijină.
Puteti vorbi cu preotul paroh (dacă sunt crestimi) ca acesta sau un grup de enoriași să cereți o anchetă socială .
Reply With Quote