View Single Post
  #23  
Vechi 28.06.2010, 17:21:24
nadut nadut is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2008
Mesaje: 25
Implicit

Florin ai spus ca "nu versiunea creatiei "scurte" este neaparat cea adevarata, pentru ca nu ai cum sa stii asta. Este o simpla chestiune de credinta si aici." Ma bucur ca ai ajuns la aceasta constatare sincera, caci acesta este un prim pas spre bunul simt al observarii lucrurilor in mod obiectiv.
Dar stii si tu prea bine ca nu toata credinta este buna, si ca exista si credinta pagubitoare (cea in lucruri neadevarate). Si budistii cred...dar nu cred bine...si sectarii cred...dar iarasi nu cred bine. Deci, mare atentie la ce credem (si e valabil pentru orice)

Apoi ai spus "Cred ca esti primul forumist care ii acuza de erezie pe cei care nu subscriu la varianta ta. Te-as ruga sa fii mai ingaduitor, pentru ca esenta ortodoxiei nu sta in interpretarea Genezei."
Aici te rog sa nu faci greseala de a-mi impropria varianta expusa mie. Aceasta nu este varianta mea, ci adevarul lucrurilor asa cum il relateaza Sf. Scriptura si asa cum l-au inteles sfintii parinti. Deci nu este varianta mea ci a sfintilor parinti pe baza sf. scripturi.
Si ingaduitor cu evolutionismul teist nu pot fi pentru ca este o erezie, iar erezia aduce numai rau si numai paguba sufleteasca. Si este erezie pentru ca stramba adevarul relevat in Geneza. Si orice strambare a adevarului este o cadere din adevar.
Te rog inca odata (pentru ca ai recunoscut ca esti incapatanat), sa lasi preconcpetiile despre evolutionism deoparte. Nu exista vreo dovada in natura ca speciile se pot transforma dintr-una in alta. Ba din contra, hibridarea si selectia natura arata ca se pastreaza granitele speciei, si ca variatia din interiorul speciilor are limitele ei, iar evolutionistii fac marea gafa de a confunda variatia raselor din interiorul speciei cu transformarea speciei dintr-una in alta.