Subiect: Postul negru
View Single Post
  #686  
Vechi 13.07.2021, 00:15:41
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Am găsit și o mărturie a lui Igor Paslusnik despre Postul negru în Postul Paștelui, poate ajută, spicuiesc:
https://smerenie.livejournal.com/13890.html

Slavă Ție Doamne, am reușit! Cât mă bucur de mult. A fost tare greu, dar am reușit. Am ținut o săptămână de Post negru.

Biserica învață, recomandă, ca prima săptămână și ultima din Sfântul și Marele Post, să se țină post negru, cine poate, cine vrea și așa fiecare își reglează măsura. Iar eu, păcătosul, am reușit. O, ce bucurie! Ți-am dăruit Doamne, aceste zile, Ție. Și pe toate ce mi le dai, spre slava Ta.

Duminica trecută de când începea ziua de luni, noaptea înainte de ora 12, mâncam ultima masă și beam ultima cană de apă și suc. Apoi nimic material, decât Har, vai mie. Nimic, adică nici pâinea sfințită, anafora, nici apa sfințită, aghiasma. Nici o picătură de apă și nici o bobiță de mâncare, până azi, Sfânta Duminica de azi, la ora 4 după-amiază, când am mâncat și am băut din nou. O săptămână fără 8 ore. Mare ești Doamne și minunat.

Niciodată în viață nu am mai reușit așa mult. Mai în toți anii, de când eram în Seminar, reușeam doar primele 2 zile așa cum face toată lumea, apoi cel mai mult am reușit 4 zile, dar joi seara am mâncat. În prima și ultima săptămână din Sfântul Post. Iar acum o săptămână. Cât mă bucur!

Dar să spun întregul Adevăr, că doar așa e Adevăr când nu când e trunchiat. Nu am făcut nici o metanie mare așa cum au făcut ceilalți creștini la Sfintele Slujbe, nici la Canonul cel Mare și în nici o zi din această primă săptămână. Doar metanii mici. Și au fost și trei Sfinte Slujbe de seară, la care nu m-am dus. M-am simțit epuizat.
[...]
Mă mir și eu că am reușit, cu mila, Harul, ajutorul, pronia Domnului, pentru rugăciunile voastre și ale Maicii Domnului și ale Sfinților. Și serviciul meu, de profesor, a fost online, fără efort fizic, dar intelectual și vorbit la ore, plus pregătirea.

Da, chiar a fost greu, gura îmi era uscată și în fiecare ceas simțeam setea și foamea. La fel și mâinile și picioarele le simțeam foarte uscate. Ce mă mir, e că am avut somn, am putut dormi.

Iar azi, am primit și Dumnezeieștile lui Hristos Taine, Sfintele Trupul și Sângele Domnului, de care niciodată nu voi fi vrednic și pe care întreaga săptămână le-am dorit cu mai mare sete și mai mare foame, decât pentru mâncare și apă.”
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote