View Single Post
  #1  
Vechi 10.12.2010, 00:21:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Romania carnivora

Împins de daraveri juridice, azi am fost plecat prin țară. Din București, în Valea Trotușului și înapoi. Cu o geantă de bani la mine, nu mi-am închipuit să se poate să fac foamea în România secolului al XXI-lea. Ei bine, m-am păcălit. Toată ziua și toți cei 700 km parcurși, nu am reușit decât să-mi cumpăr două pateuri și un covrig. Asta pentru că nu am luat în calcul realitatea de pe teren, și anume că în orice restaurant, în orice fast food, ba chiar în orice benzinărie nu găsești altceva decât carne.
A fost o surpriză plăcută pentru mine să aflu că în orașe care sunt, de fapt, sate mai mari, precum Adjud sau Onești, există fast-fooduri. Într-unul erau 12 feluri de mâncare, în altul 14: toate cu carne. Hamburgeri, cheese-burgeri, hotdog, shaorma de nu știu care și schawaerma de altfel (așa se ortografiază, am văzut eu !), pui la rotisor, pui rondele, pui chiftele, pui românești și pui chinezești de la Shanghai. TOATE, absolut toate, cu carne. La restaurant la fel, singura deosebire fiind că acolo ai de ales între cărnuri după metode evropinești, precum Brâu Albastru, sau aceleași cărnuri după metode d-ale noastre, românești, precum ostropel.
Acuma, regula de post pe care eu trebuie să o urmez este foarte simplă: nu am voie să mănânc carne în post. Orice pot mânca: lactate, ouă, pește. Și, bineînțeles, fructe, legume sau cereale. Dar nu carne. Ei bine, în țara în care 95 de oameni dintr-o sută răspund, dacă-i întrebi, că sunt creștini, în țara în care se trâmbițează legenda că a fost creștinată de apostolul Andrei, dacă nu cumva de traco-geto-daci, nu găsești nimic de mâncare în toate unitățile de alimentație publică, la mijlocul Sfântului Post al Crăciunului, decât CARNE. Nimeni nu-ți face nici măcar un ou prăjit la comandă. Nu găsești o cană de iaurt cu cereale în nici un restaurant, ci doar oameni care înjură guvernul că e țara în criză. O chiftea din soia nu-ți face nimeni. Este Țara Porcului Sfârâitor asta, oameni buni !

De aceea, vă îndemn să nu faceți ca mine: dacă trebuie să fiți călători în zi de post, luați-vă un borcănel de zacuscă la voi ! Luați-vă un boț de brânză și o ceapă, că altfel nici pe aia n-o găsiți. Supă de pui cu ceapă a la grec, da ! Ceapă, nu !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 10.12.2010 at 00:27:39.
Reply With Quote