View Single Post
  #111  
Vechi 15.05.2011, 13:10:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Statul sa pedepseasca pacatele?! este o enormitate.
Statul nu poate pedepsi decat faptele penale, nu si pacate ce tin de modul de gandire.
Deplina concordanță între sistemul penal și sistemul moral nu a fost deloc o enormitate. Secol după secol, legea penală și legea morală au fost una: Legea și punct. Și în Răsărit, și în Apus, statele au pedepsit sever fapte precum vrăjitoria, erezia sau apostazia. Modul de gândire nu poate fi incriminat, fiecare e liber să creadă ce vrea acasă la el, dar apologia publică a ereziei, ca și faptele vrăjitorești îndreptate împotriva oamenilor au fost incriminate mereu, cu excepția ultimelor 3 veacuri de când cu "secolul luminilor" cu care ne-a fericit masoneria.

Dacă eu aș lucra împreună cu dușmanii țării, spre nenorocirea multor fii și fiice ale ei, sunt convins că ați numi asta "trădare" și nu "păcat care ține de modul de gândire". Condamnarea mea la pușcărie, sau la exil, ori, în cazurile cele mai grave și reptate, chiar la moarte vi s-ar părea un lucru de la sine înțeles. Dar, dacă aș lucra cu dușmanul lui Dumnezeu și al oamenilor, spre nenorocirea acelorași fii și fiice, cu ce aș fi mai puțin vinovat ?

Dacă eu aș veni cu o învățătură nouă și aș propaga-o în public, de la tribune și prin scriituri larg distribuite, în care aș susține că răul este bine și binele este rău, ați numi asta "apologia infracțiunii" și ați fi de acord că e o faptă care trebuie incriminată de codul penal. Dacă aș spune că regele țării nu este regele țării, că guvernul nu există ci este o aparență, că nu trebuie să ne supunem oamenilor rânduiți de regele nostru și nici să ascultăm de legea lui, atunci condamnarea mea vi s-ar părea un lucru normal. Dar, dacă voi spune că nu Dumnezeu este Rege, că nu de legea Lui trebuie să ascultăm, că ceea ce El ne-a învățat că e bine e, de fapt, rău și invers, dacă aș difuza tipărituri cu aceste lucruri și le-aș striga în piață, atunci cu ce aș fi mai puțin vinovat ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote