View Single Post
  #6  
Vechi 20.05.2008, 17:15:43
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Aproape toate editiile mai vechi ale Liturghierelor romanesti dau clar, si amanuntit invatatura Tipicului, in sensul ca atunci, cand exista credinciosi de impartasit cu Sfintele Taine, miridele se pastreaza pe Sfantul Disc si nu se introduc in Sf. Potir decat dupa ce s-a terminat impartasirea acestora. In cazul acesta se exclude orice confuzie intre particele NI, Ka si celelalte miride.

In vechime si credinciosii se impartaseau ca si preotii , mai intai cu Sfantul Trup si dupa aceea cu Sfantul Sange, insa pentru ca anumite persoane nu consumau Sfantul Trup ci il adorau acasa (in cazul acesta nu se mai implinea scopul tainei)Biserica a randuit aceasta forma de ase administra Sfintele deodata in cazul credinciosilor.
Multumesc George. Am discutat situatia cu un preot si mi-a explicat ca se pot pune si toate in Sf. Potir, numai preotul sa stie din ce impartaseste. Mi-a explicat cum face el: pune Sf. Agnet in Potir (adica partea Ni, Ka) si se inmoaie, ridicandu-se la suprafata, apoi pune particelele care se duc la fund in Potir, iar impartasania o da din Sf. Agnet care e la suprafata. Nu inteleg care e logica de a-si complica viata. Eu una as lasa particelele pe Disc si dupa impartasirea credinciosilor le-as pune in Potir. Dar de ce sa facem simplu daca se poate complicat?!

Stiu un preot care impartaseste cum ziceai, dand credinciosilor particica din Sfantul Trup si apoi dand sa se bea din Potir. Eu una m-am cutremurat cand am vazut prima data...cum parintele intra in altar sa ia particica si ma gandeam sa nu cada vreo firimitura pe jos... Mare responsabilitate e preotia!

Mai am o intrebare. Am dus mai demult un bebelus la impartasit si a curs din Sfanta Impartasanie pe gulerasul bluzitei. Eu stiam ca se ingroapa sau se arde imbracamintea pe care a curs. Tu ce stii? Atunci parintii copilasului au gasit solutia sa spele bluzita intr-un vas nou si sa puna apa la o floare in gradina. Cum se procedeaza in astfel de cazuri?

Domnul sa ne lumineze in toate!
Elena
Reply With Quote