View Single Post
  #25  
Vechi 03.05.2012, 21:06:23
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Desi nu se poate face o asemanare cu ceea ce urmeaza sa povestesc, e vorba tot de o viata de om, ba chiar de doua, pun o singura intrebare: pentru acestea cine raspunde?
De curand am fost pentru prima data in acel imens targ, talcioc sau cum i s-o spune Europa, din Bucuresti.
Ma uitam pe acolo la toate alea, erau atat de multe ca nu stiam la ce sa ma uit.
La un moment dat un asiatic (presupun ca aceia sunt chinezi) vine spre mine, eram pe culoar, cu un carucior incarcat cu marfa, eu ma trag la o parte sa-i fac loc, dar se pare ca exact pe acolo voia el sa mearga; ce face acesta? incepe si fluiera ca la circulatie si da din mana sigur pe el si obraznic, facandu-mi semn cu dosul mainii, asa inspre exterior, sa ma dau la o parte, mai bine zis sa ma car, cam asta e semnificatia gesticulatiei..
Ma uit crucita de nepolitetea si barbarismul ce razbatea din gesturile sale si zic: da' numa pasareste stii sa vorbesti?
Nu cred ca m-a auzit si se pare ca a fost bine asa, caci imi spune prietena mea: bine ca nu te-a auzit ca te lovea in cap cu batul ala de pus umerasele. Ei sunt stapani aici. Cu ceva vreme in urma au prins o femeie gravida (tiganca se pare, dar asta nu are importanta, ca e tot o viata de om) ca a furat ceva de la ei si au batut-o pana au omorat-o! Si nu e singurul caz....
Eu, capiata ca imi prezinta asta ca pe un lucru aproape incetatenit acolo, intreb: da nu a venit politia, nu a intervenit nimeni? Nu, nu a intervenit nici macar politia...Nu le-a facut nimic.
Pai atunci aia impachetati in valize reprezinta ceva banal pentru ei..

Cu asta ce ne facem? In tara noastra se intampla. Unde este legea? Unde sunt autoritatile?
De ce din astfel de cazuri nu s-a facut un subiect media? de frica lor?
Unde-au fost ziaristii cand a fost omorata o femeie gravida?

Despre asta de ce nu se face un film?

Last edited by Adriana Cluj; 03.05.2012 at 21:23:10.
Reply With Quote