View Single Post
  #24  
Vechi 24.08.2006, 14:35:00
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de dianamangiurea
In vechiul testament se afirma ca porcul este un animal necurat, deci care nu trebuie mancat. Intrebarea e: De ce nu s-a introdus aceasta lege in viata de zi cu zi a credinciosilor.Cum se face ca nimeni nu a auzit si nu mai tine cont de acest capitol?
Draga Diana...bine ai spus "in Vechiul Testament se spunea si se dregea..."ce este VT???
Este Legea Veche.
Ce este Noul Testament?
Este Legea Noua.
Ce a spus Hristos cand era printre oameni ?
Nu am venit sa stric Legea(Veche) ci s-o implinesc...asa a dat nastere Noii Legi.
Ce se intampla cu dreptii si profetii Vechiului Testament care au facut aceste legi printre care si cea cu animalele curate si necurate...se mantuiau sau au mantuit ei pe cineva pana a venit Mesia???
NU...Nu au mantuit pe nimeni cu legile si profetiile lor,ei doar au prevestit si au dat legi pt omenirea acelori vremuri sa nu se mai raspandeasca prinre politeisti ci sa-si tina drumul lor dat de DUMNEZEU...pe cand Mesia= IISUS HRISTOS este MANTUITORUL lumii care a implinit legea veche cu cea noua...adica IUBIREA...

Acum te intreb eu pe tine :ce sa fac...sa ma tin de legea data de profeti sau de cea pe care a dat-o Hristosul meu??? sa aleg animalele curate si sa respect toate celelalte ale VT sau sa respect predica de pe munte (vezi IOAN cap:5-7)si toate celelalte ale NT??

Iti si raspund caci nu mai am rabdare sa-mi raspunzi tu ...eu il aleg pe Hristos si poruncile LUI....tu...poti sa faci ce vrei...ai aceasta libertate de la CREATOR.
Reply With Quote