View Single Post
  #25  
Vechi 24.07.2009, 01:41:47
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Asa cum am aratat la inceput, calendarul iulian revizuit adoptat de unele biserici ecumeniste se suprapune perfect peste cel gregorian pentru o perioada de exact 876 de ani. Ar urma sa apara o diferenta de o zi abia in anul 2800.

Nu vad de unde a rezultat nevoia imperioasa de a schimba (si impotriva deciziilor a 5 consilii ecumenice si 1 local) calendarul Bisericii in 1923-24!?.. Daca ar fi existat motivatie serioasa, si mai ales teologica, si dragoste fata de Dumnezeu si Biserica lui Cristos, nu era mai intelept si bine placut Domnului sa fi trait toti acesti ani in smerenie si rugaciune ca sa se evite schisma pe care a produs-o Stilul Nou? Sint curios ce or sa aiba de justificat naivii la implinirea vremii: ca n-au auzit de lupi in blana de oaie? ca fixatia pentru astronomie (si precizii care frizeaza ridicolul si hilarul din punct de vedere al istoriei umane: “42.772 de ani”) are intiietate in defavoarea grijei pentru pastrarea traditiei si unitatii Bisericii in mintea lor presupus ortodoxa? Pentru ca in ce-l priveste pe diavol si pe uneltele lui din Biserica nu am nici un fel de nedumerire: distrugerea Bisericii lui Cristos si pregatirea religiei universale prin ecumenism pentru primirea Anticristului.

Relativ la interviul cu pr. Cleopa, ti-am mai raspuns odata aici.
Reply With Quote