View Single Post
  #57  
Vechi 17.10.2018, 15:50:13
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Daca un sfant si un erudit isi dau cu parerea despre un subiect anume, ma uit foarte atent la ce au spus fiecare si le raportez la experienta lor, insa sursa sfantului e foarte serioasa.
presupun ca, cunosti povestea lui varlaam si ioasaf, nu? n-o sa-ti spun eu povestea lor insa am sa-ti spun altceva. povestea este preluata de un calugar georgian duofizit din folclorul indian, budha il intalneste pe ioasaf si-l converteste, se pare ca frumusetea povestii i-a impresionat pe toti cei care au cunoscut-o, eu nu am avut curiozitatea s-o citesc, inca de atunci, de prin sec 9
preluata de mai multi fiecare a tradus-o in limba lui si asa a ajuns si la limba greaca. grecii, perversi ca intodeauna, tineo danaos, nu? :)), i-au dat si-un autor, cat mai tare si de necontestat, l-au ales pe ioan damaschin si uite cum ajunge povestea despre budha in istoria crestina, tradusa in limbi vechi si noi europene, chiar in scandinava veche, varlaam si ioasaf devin sfinti... dar ajung si personaje intr-o piesa shakespeariana...:))

cam asta e cu sfintii si autoritatea lor stiintifica...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote