View Single Post
  #6  
Vechi 14.08.2012, 23:46:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu cred ca intrebarea se refera la aniversarea de nume a unei persoane;in cazul de fata aniversarea unei Marii/unui Marian(probabil ca doreste sa arunce o petrecere de ziua numelui si nu stie care data este mai potrivita).

Si eu sufar de aceasi problema,al doilea nume este Maria si toti cunoscutii ma felicita pe 15 august la Adormirea Maicii Domnului

Corect este sa POMENIM DECEDATII care au purtat acest nume la Adormirea Maicii Domnului si sa felicitam PERSOANELE IN VIATA pe 8 septembrie,la Nasterea Maicii Domnului.
Da, asa e corect, dar cum multi nu stiu asta, eu le spun La multi ani si pe 15 si pe 8 tuturor Mariilor despre care stiu ca se serbeaza. Totodata, accept si eventualele felicitari care vin pe 15. Nu pot sa ii stric bucuria omului si sa ii spun: stii, nu e ziua ta azi, nu te mai maimutari atata, azi e ziua Maicii Domnului! cand el habar nu are de biserica, din pacate, sau cand de abia asteapta ziua aceea, gandind ca va fi poate mai vesel si mai inconjurat de oameni binevoitori.
Si nici nu pot refuza o urare care vine din suflet, pe motiv ca nu imi serbez ziua, pentru ca as jigni persoana respectiva...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote