View Single Post
  #138  
Vechi 17.05.2010, 22:31:46
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "Biutiful"

http://www.youtube.com/watch?v=fwq3S...layer_embedded

,,La patru ani distanta, cineastul mexican face un film si mai sumbru despre relele lumii contemporane decat facea in "Babel". "Biutiful" e spectacolul dezolant si intunecat al unei lumi covarsite de saracie, boala, moarte si lipsita de speranta. Montajul e strans si isteric, camera cadreaza de multe ori doar fetele actorilor, zgomotele sunt puternice si enervante. Aceasta e adevarata lume de azi - saraca, trista si obositoare - un purgatoriu din care doar moartea ne salveaza.

Inarritu colaboreaza din nou cu directorul de imagine Rodrigo Prieto si cu compozitorul Gustavo Santaolalla pentru un film de peste doua ore cu o distributie internationala de o daruire unanima. Cartierul Barcelonei locuit de emigranti devine pe ecran metafora unei lumi in mic, unde globalizarea nu mai trimite la teoria haosului si la fluturele care da din aripi in Beijing, ca in "Babel", ci la o consacrare si nivelare a saraciei. Imaginea emigrantilor chinezi exploatati la negru si care mor din pricina unor instalatii de incalzire ieftine intr-un subsol insalubru constituie una dintre cele mai dezolante tablouri ale filmului.

Inarritu e si mai pesimist fata de cum era acum patru ani. Nici un crampei de speranta nu razbate din pregatirea pentru moarte a barbatului care incearca pe cat poate sa faca un pic de bine in jur si sa aranjeze cat de cat lucrurile inainte de a pleca, dar pentru care fiecare zi aduce tot mai multe greutati. Povestea acestui Iov modern este povestea "unei lupte interioare", dupa cum a explicat Javier Bardem punctul sau de acrosaj cu personajul.

"El e mereu intr-o spirala care in permanenta il impinge inauntru", a explicat si Inarritu personajul lui Bardem, interpretat de acesta de o maniera minimalista desavarsita. "Am fost atat de obosit dupa turneul mondial de promovare cu Babel incat mi-am spus ca urmatorul meu film va urmari un singur personaj de maniera lineara si va fi vorbit intr-o singura limba. Dar n-a fost deloc usor", a adaugat cineastul.

Nu il credeti. Filmul nu e usor si fluent, ci e ca un cosmar in care incerci sa alergi dar picioarele intampina un aer greu ca apa. A devenit atat de greu de trait in aceasta lume incat nici de murit nu se moare usor. "Societatea in care traim e bolnava", a afirmat Alejandro Gonzalez Inarritu la conferinta de presa, intr-o tirada aplaudata de jurnalisti in care a mai spus ca, din punctul sau de vedere, un film despre oameni care sufera, se lupta si traiesc cu adevarat e un film plin de speranta. "Nu cred ca exploziile (...) sunt pline de speranta", a spus el tintind cinemaul comercial, apreciind ca azi oamenii se ascund de ei insisi in spatele botoxului, fiindu-le frica sa se recunoasca pe ecran"
Reply With Quote