View Single Post
  #118  
Vechi 20.01.2012, 21:01:24
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit Raspuns la intrebarea Yasminei

Draga mea,
Iti voi raspunde la intrebarea ta in mod public, pentru marirea Maicii noastre.

Intrebarea ta era aceasta:
Citat:
În prealabil postat de Yasmina
Poti sa spui ce experienta ai avut despre ajutorul venit de la Maica Domnului sau este prea personal?
Multumesc,
Yasmina
Pentru ati raspunde la intrebare, ar trebui sa dau un raspuns complex, sa-ti povestesc viata mea.
Ma voi rezuma insa doar la atat: am pacatuit tare in trecut si pana la experienta cu pricina, nici un stiam de biserica. Viata mea era plina de fapte pagane, fara frica de Dumnezeu. Pierdusem calea credintei pe care mi-o indicasera bunicii mei in copilarie. Uitasem de Domnul departandu-ma de El, luand contact cu pacatul si simtindu-ma prea pacatoasa sa-mi mai ridic ochii spre ceruri (amageala diavoleasca pentru a ne departa de Dumnezeu).
Cum am mai spus, am certitudinea, incredintarea in toata fiinta mea, ca prin milostivirea si rugaciunile Maicii Domnului (Ea, Cea care impaca pacatosii cu Fiul Ei Preaiubit, atunci cand acestia nu mai au curajul de asi ridica ochii la El) am luat o noua viata.
Ea m-a nascut dinou, as putea spune. Eram in Iadul cel mai din adancuri si prin rugaciunile Ei, am fost izbavita. Stiu ca viata mea o datorez Domnului...desi, inca ii raplatesc preamilostivirea fata de mine cu fapte de om fara minte
De ce am certitudinea ca a fost Ea?
Am ajuns din intamplare (care de fapt s-a dovedit a nu fi deloc intamplare, ci un pas spre un nou inceput) la manastirea Sihastria (jud Neamt). In autocar s-a ascultat Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Domnului. Era cred ca pentru prima data in viata mea cand ascultam un Acatist. Parca ceva mi-a ranit inima. Am simtit ca si cum Maica Domnului imi vorbea...ma chema la Viata. M-am rugat Ei atunci si in autocar, si la manastire...asa cum m-am priceput eu mai bine, iar cu rugaciunile parintilor de acolo insotite cu rugaciunea mea, Maica Domnului mi-a dat ascultare fara sa intarzie. I-am spus cu rusine si stanjeneala: Maica, mie scarba de mine, fa Tu ceva, ajuta-ma!
Mi-a ascultat, deci, rugaciunea imediat, caci intoarsa fiind acasa am inceput sa merg la biserica, m-am spovedit si am luat-o pe calea credintei.

Acum, ma rog Ei sa ma tina pe aceasta cale, sa nu o ratacesc si sa nu ma mai lase din mana decat la picioarele Fiului Ei, Domnului Dumnezeului nostru...+


P.S: In drum spre intoarcere de la manastirea Sihastria a venit cu noi in autocar un monah de la Sf Munte Athos. Imi parea ca un inger in trup de om, si marturisesc ca-mi era rusine sa ridic capul inaintea lui. Cred ca pentru rugaciunile lui si ale Sfintilor Parinti de la Sihastria, Maica Domnului s-a indurat de mine...
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote