View Single Post
  #2  
Vechi 26.03.2015, 17:40:47
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de cristi190 Vezi mesajul
Am postat acest subiect deoarece m-am uitat prin categoria "Islam" si nu prea mi-a placut ce am vazut ca ati spus despre ei."Daca oamenii ar cunoaste cu adevarat Islamul, l-ar imbratisa."
Doctrina in sine? E asemanatoare cu doctrina multor religii din lume. Nu in doctrina este problema.

Modul in care este impusa aceasta doctrina? Ei, aici este altceva. Este vorba de adaptarea la vremurile prezente.

De exemplu, in VT scrie ca trebuie sa omori orice necredincios (oameni de alta religie sau credinta), chiar daca este familie.

Dar cati crestini chiar executa aceasta regula? Cati musulmani o fac?

Aici este diferenta. Daca un crestin paraseste religia crestina (intr-o tara majoritar crestina), sansa sa fie omorat este mai mica decat in cazul unui musulman (intr-o tara majoritar musulmana).

Oamenii sunt diversi, si am da dovada de ignoranta sa zicem "TOTI musulmanii sunt asa... si asa... etc". Dar asta nu schimba faptul ca modul in care se manifesta religia islamica, si modul in care este prezentata de catre anumite persoane incurajeaza faptele grave in numele religiei intr-o masura mai mare decat la alte religii majore.