View Single Post
  #5  
Vechi 23.03.2012, 18:19:25
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexioana92 Vezi mesajul
Ce parere aveti despre imbinarea practicii medicale cu principiile religioase? Vi s-a intamplat vreodata voua sau cunoscutilor vostri sa fiti pusi la zid de medici pentru practicile religioase? Prin practici ma refer la postit, la abstinenta sexuala pana la casatorie, etc..

Oare nu ne-ar fi mai bine tuturora daca medicii ar incerca sa gaseasca metode de tratament si sfaturi care sa nu contravina credintei noastre?
depinde ...
sa-ti dau un exemplu.
eu si sora mea avem o boala de sange, mostenita de la mama.
este ereditara, netransmisibila, si netratabila. nu este letala.
se numeste anemie hemolitica sau talasemie minora.
este vorba de globulele rosii pe care organismul le produce in ritm mai mic decat mor ele. nu mereu.
rareori da complicatii.
dar ca sa-ti dau un indiciu despre importanta ei in viata unui om, iti spun ca am fost declarat inapt pentru stagiul militar, din acest motiv.
in plus, daca doi bolnavi fac un copil, exita aproape 100% nesanse ca acesta sa se nasca cu talasemie majora.
o boala foarte grava, incurabila.
aceasta duce la deces pe la pubertate, iar pana atunci bolnavul beneficiaza de zeci de schimbari de sange.
la cei ca noi, problemele pot sa apara pana devii adult. am facut aproape doua zeci de ani analize, din 6 in 6 luni, la centrul de hematologie.
problema pe care vreau s-o expun, a aparut acum 20 de ani, cand mama si sora mea au devenit foarte credincioase.
postul era post. ajunarea ajunare.
cand tata s-a dus la medic sa-i spuna ca sora mea avea stari puternice de ameteala, doctorita aproape ca a facut criza de nervi.
cum, cand ai o asemenea boala sa tii post?
Reply With Quote