View Single Post
  #10  
Vechi 13.01.2007, 16:12:00
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euftalia
Draga Va_iubesc, eu am specificat ca este vorba de persoanele bolnave,care nu pot avea o relatie normala. Iisus a zis; " cine este fara pacat sa ia piatra si sa dea", deasemeni in molitva de la sf. impartasanie se zice ca dreptatea noastra este ca o carpa lepadata la picioarele lui Dumnezeu". Eu nu indemn oamenii sa se masturbeze, am zis ca normal este sa te casatoresti. Eu sunt foarte linistita din privinta asta, alte pacate ma ingrijoreaza la mine. Si eu am fost asa fanatica intr-o vreme, cand consideram asta un pacat de moarte. Fii mai blanda si iertatoare, fanatismul duce la ce s-a intamplat la Tanacu.
Euftalia draga,

Evident ca daca se afirma lucruri care nu iti convin spui ca trebuie mai multa iubire, mai multa blandete sau "sa ridice piatra cel care n-are pacat". Sa vedem contextul in care Mantuitorul spune asta. Cand femeia a venit si si-a plans pacatele si apoi ii spune "Mergi,..., sa nu mai pacatuiesti!" Revenind la cazul cu masturbarea care te framanta, aplica si tu asta. Mergi si spovedeste-te si "sa nu mai pacatuiesti".

Dar tu nu vrei asta, tu incerci aici sa gasesti oameni care sunt de acord cu tine, ca sa nu mai ai mustrari de constiinta. Si zici ca e cazul persoanelor bolnave. Eu dupa cum scrii tu aici, nu te simt chiar o persoana bolnava, esti capabila sa intelegi multe, numai ca iti convine masca de bolnava in privinta asta. Cred ca daca ai lupta si tu putin si ai cere ajutorul lui Dumnezeu sa iesi din aceasta problema, te-ar ajuta. Dar asta inseamna sa crezi ca e un pacat oribil si ca nu-i deloc normal sa fii linistita in starea asta. Domnul sa te lumineze!

Elena - fanatica in opinia ta