View Single Post
  #8  
Vechi 19.05.2007, 23:18:46
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Cunosti TOT ce au sustinut apostolii? Ca nu vrei sa insinuezi ca TOT ce au zis si facut apostolii timp de decenii este cuprins într-o lectura de numai câteva ore?
Ai citit pe toti parintii bisericii? Incepând cu cei din sec. I?

1. Nu stiu ce relatii au fost între Isus si cei considerati fratii lui (considerati asa nu numai de vecini, ci si de apostoli), dar eu stiu ca sora cumnatului meu, copil din prima casatorie a tatalui lui, este considerata FIICA mamei lui. (Mama ei adevarata a murit când fetita avea vreo 3 ani.) Iar cumnatul meu o considera SORA lui, chiar daca nu e sora si de mama.
Atât în ce-l priveste pe cumnatul meu, cât si în ce-L priveste pe Iisus, este absolut corect sa se foloseasca termenul de sora, resp. frate, chiar daca nu sunt frati si surori de mama.

2.Iti redau mai jos explicatia data de arh. Clujului, Bartolomeu Anania, traducator al Bibliei, privind textul de la Matei 1.25:
"Evanghelistul e preocupat aici NUMAI de faptul ca Isus S-a nascut din Fecioara (prin zamislirea de la Duhul Sfânt). Textul de fata nu atesta în mod explicit pururea-fecioria Mariei ... dar nici nu o infirma.
Adverbul-prepozitie "héos=pâna" are si semnificatia de continuitate, perpetuitate. ... Compara pe héos de aici cu cel din 2 Sam.6.23: "Mical n-a mai avut copii pâna în ziua mortii ei"; Ps.110.1: "Sezi la dreapta Mea, pâna voi pune pe vrasmasii Tai asternut picioarelor Tale; Mat.28.20: "Iata, Eu sunt cu voi,
pâna la sfârsitul veacului"; Luca 2.37: "Ana ... vaduva pâna la optzeci si patru de ani..".
In toate cazurile, héos nu semnifica un capat al actiunii sau situatiei care-l
angajeaza (ca adica Mical ar fi avut copii dupa moarte, ca Fiul n-ar mai fi sezut de-a dreapta Tatalui dupa înfrângerea vrasmasilor, ca Isus n-ar mai fi cu apostolii dupa sfârsitul veacului, ca Ana s-ar fi recasatorit dupa vârsta de 84 de ani), de unde rezulta fara echivoc ca textul de fata NU implica o legatura maritala între Iosif si Maria, nici înainte, nici dupa nasterea lui Isus."
Reply With Quote