View Single Post
  #9  
Vechi 20.05.2007, 02:19:15
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locaţie: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kokom
"... ea L-a nascut pe Fiul ei Cel Intai nascut", iar termenul ¨intaiul nascut¨ arata clar ca Isus a fost primul copil din mai multi. Ar fi putut foarte simplu sa scrie : ¨unicul¨ copil al Mariei.
Termenul "înâiul nascut" nu arata totdeauna ca e vorba de primul copil care s-a nascut într-o familie. Aceasta expresie e folosita de multe ori pentru a stabili un rang, o pozitie speciala, înalta. Iata doar câteva exemple:
Exodul (Iesirea) 4.22: "Israel este fiul Meu, întâiul Meu nascut".
Ieremia 31.9: " ... Efraim este întâiul Meu nascut".
Coloseni 1.15: "El (Iisus) este ... cel întâi nascut din toata zidirea".
Psalmul 89 (88).27: "Iar Eu îl voi face (pe David) întâiul Meu nascut".

Israel, adica Iacov, care a fost al doilea nascut al lui Isaac, a ajuns pe o pozitie mai buna decât Esau, fratele lui mai mare.
Efraim, fratele mai mic al lui Manase, este si el pus de Dumnezeu pe o pozitie mai buna, aceea de "întâiul nascut".
Iisus este Singurul nascut din Tatal, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, are pozitie de Intâi nascut, un al doilea si al treilea nu mai exista.
David, al optulea din fratii lui, devine si el un "întâi nascut" în ochii lui Dumnezeu.
In textele de mai sus Israel, Efraim, David si Iisus sunt toti denumiti de Insusi Dumnezeu-Tatal ca fiind "primul nascut" al Lui.

Iisus, Fiul Mariei, este Intâiul nascut al ei si este Intâiul nascut al lui Dumnezeu, este UNICUL nascut.
(Remarca: este scris ca El a fost INTÂIUL NASCUT al ei, nicidecum primul ei copil.)
Si înca ceva: Martorii lui Iehova, care nu înteleg nici ei expresia "întâiul nascut", interpreteaza Coloseni 1.15 ca Iisus ar fi si El o creatie, prima din toata creatia lui Dumnezeu, si asfel cad în erezii.
Reply With Quote