View Single Post
  #15  
Vechi 22.12.2011, 16:40:30
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Ma iertati ca pun aceasta intrebare la care ati putea spune ca din nou este un subiect de barfa, dar am nevoie de un raspuns. De ce calugarii vorbesc de rau de maici si de ce maicile vorbesc de rau de calugari? Adica daca vei merge la o manastire de monahi iti va spune cine stie ce de manastirea din apropiere sau din indepartare, care este de maici, cine stie ce, si viceversa. Va multumesc si ma iertati.
Nici eu nu am auzit asa ceva. Pe unde am fost toti laudau manastirile din zona, si monahii laudau pe monahii pt credinta si harnicie, si viceversa.
Cred ca ai intalnit cateva cazuri izolate, se mai intampla, din duh de mandrie, vorba aia fac concurs care sunt mai buni, care atrag mai multi fani.
Poate ai auzit parerea personala a 2-3 insi prinsi de acest duh, nu cred sa fie o stare generala. Caci repet, eu pe unde am umblat i-am auzit vorbindu-se numai de bine,
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote