Subiect: ganduri
View Single Post
  #6  
Vechi 27.02.2008, 19:59:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Stai linistit enkid, ca si mie mi se intimpla deseori sa ma gandesc la "multe" in mod succesiv. Invalmaseala de ganduri avem cu totii, dar depinde si la ce ne gandim, de ce vrem sa ne ferim, sunt multi factori care te fac sa ajungi intr-un astfel de ritm alert de al gandurilor generate spontan.
Cam de ce te feresti, dai , Stefane. Sti la ce ma refer ? Am constat ca este chiar benefic a nu-mi propune a nu ma gandi la ceva anume, pentru ca stand cu gandul in a ne feri de un alt gand, el sigur va veni. Un gand pregateste pe urmatorul si apoi incepe lupta intre ele, a gandurilor. Mintea trebuie pusa in gand bun iar gandul bun vine si se hraneste din cele cu folos, pe cand gandul rau, stricacios, vine din patima noastra , fie ea trecuta , fie ea actuala. Patologia gandului este complicata, numai prin faptul ca ne gandim la ea, mintea ni se tulbura de alte si alte ganduri mai mult sau mai putin folositoare. O scapare si o usurare, ar fi digerarea de ganduri bune , gandite la randul lor de altii mult mai vrednici ca noi in gandul bun si cu folos. Rugaciunea spusa cu dragoste , in liniste si-n pace sufleteasca, face minuni impotriva gandurilor desarte si far de folos ce ispitesc mintea spre patimi si desfrau. Deci ocuparea mintii cu cele de folos sufletului , opreste navalirea gandurilor, acestea nemaiputand controla in totalitate mintea si trairea noastra.
Reply With Quote