Subiect: Reforma ortodoxa
View Single Post
  #62  
Vechi 13.08.2020, 21:06:53
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul

Faptul ca aceste personaje toxice ataca Biserica inseamna ca... aripa reformista din BO nu fac bine?
Repet: succesul unei reforme benefice NU poate fi masurat prin reactia maselor largi. Asta e opinia mea.
Doamne ajută, ai scris foarte echilibrat ultimul mesaj axat pe construcție, iată că pot să fac o apreciere.

Tu când spui reformă te referi la îmbunătățirea personală și la înnoire, există și un pericol de tip reformă urmat de schismă, dacă e doar reformă-înnoire nu periclitează mersul bisericesc.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Repet: succesul unei reforme benefice NU poate fi masurat prin reactia maselor largi. Asta e opinia mea.
Principial ai dreptate, faptic există și un risc de schismă cum a fost după Sinodul din Creta, când o parte s-a rupt de Biserică pt că nu au fost ascultați, cum a fost la schimbarea calendarului în 1924 când Slătioara s-a rupt cu o parte din călugării Mănăstirii Neamț și un episcop adus din B.O.R. Galaction Cordun.

Trebuie consultați și oamenii care alcătuiesc pleroma bisericii, nu trebuie luate niște decizii în niște cancelarii, de către niște elite la presiune politică.

Aripa reformistă din B.O.R. se identifică cu partida anti-corupție, cei pro Macovei și Laura Codruța Koveși care ar vrea și de la B.O.R. o mai mare deschidere spre alte culte și o transparență în general la felul cum se fac hirotoniile, nivelul de instrucție publică al clerului și personalului bisericesc să fie ridicat, serviciile bisericești să fie orientate spre om cum e cultura occidentală în care funcționarul e amabil.

Cel puțin din interacțiunile mele cu oamenii asta am deslușit de la persoane până-n 45 de ani, din urbanul mare cum e catalogat sociologic, mă refer la orașe peste 200.000 de locuitori.

Deși sunt în minoritate cei reformiști, totuși nu sunt de lepădat ci de preluat din mers, mai ales dacă nu sunt destructivi, valurile politice trec, Biserica rămâne până și percepțiile publice evoluează.

Când mă refeream la pretenții, mă refeream inclusiv la Așteptări din partea oamenilor, orașele în general sunt provocatoare pt omul religios, și Apostolul Pavel a fost provocat în Agoră, pt că oamenii din orașe au frământări mai mari, au arderi mai intense și la nivel intelectual și la nivel de creație, inovație.

Ce poate Biserica să facă părerea mea e să preia idei de îmbunătățire a administrației, fără să atingă corpusul de învățături, își poate instrui clerul și personalul non-bisericesc să fie amabil cu omul, să nu se răstească, își poate organiza o contabilitate mai bună, poate consulta experții din Biserică despre cum să construiască peisagistic într-o zonă, spații verzi aferente bisericii, care să aducă o îmbunătățire a calității vieții răsplătită de cetățeni.
Poate consulta tinerii care au copii ce locuri de joacă să ceară sau să pună în apropierea Bisericii dacă există spațiu.

Să știți că inclusiv după cum e regulamentul bisericesc, la parohii mari de câteva mii de familii, de Categoria I, din marile orașe trebuie să vină oameni foarte calificați, care au promovat examenul de capacitate preoțească cu note cât mai mari, au vechime în preoție de 5-10 ani, sau care au doctorat.

Deci iată că Biserica e cea care pune accentul pe îmbunătățirea clerului.


Inclusiv felul cum se pictează o biserică e reglementat, să fie cu pictori care au foarte mare experiență la oraș, ca să nu distrugă frescele și ansamblul unitar al reprezentării murale.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Merita sa te uiti in gura astora?
Merită deschisă măcar o linie de dialog și mediere cu ei, și ei sunt fii ai Bisericii și unii dintre ei se vor căi poate de unele păreri și când se vor lămuri vor sta în spărtură umăr la umăr, la marile provocări.


Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
O intrebare mai personala ar fi: ce fac eu pentru a ajuta comunitatea eclesiala sa mearga in aceasta directie?
Eu nu stiu ce faci tu. Doar subliniez ca singurii care au dreptul moral sa puna punctul pe "i" sunt cei care fac tot ce tine de ei pentru a construi, din interior. Cei care si-au arat, prin vorbe si fapte, disponibilitatea de a pune umarul.
Eu particip la viața eclesială de la 6-7 ani, pe lângă spovedanie, împărtășanie. rugăciune - înnoirea morală, participarea la itinerarii/pelerinaje pe drumurile unde s-a scris o pagină de sfințenie, contribui financiar și susțin și săptămânal cât și anual prin plata cultului, vreau să mă informez din banii mei și cumpăr cărți bisericești fără să am vreo obligație că aș fi student teolog sau că aș fi plătit.

Tot ce fac e pur dezinteresat, eu nu iau bani de la Biserică, eu aduc, alții poate merg în mall când e zi de Liturghie îi dau pe bere, pe ieșit în oraș, eu merg și pe îngheț și pe ploaie și la 36 de grade, din recunoștință față de Dumnezeu.

Evident că dacă nu-mi păsa deloc, nu scriam pe un site religios, nu voiam să vorbesc cu oameni interesați de mersul religios, nici n-aveam cum să cunosc lucruri din mersul bisericesc dacă scriam de undeva dintr-un turn de fildeș, fără să particip deloc, doar așa de dragul de a da lecții am văzut și categoria aceasta de comentatori la unele ziare.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.08.2020 at 21:11:49.
Reply With Quote