View Single Post
  #12  
Vechi 06.02.2010, 19:24:54
stefan2010 stefan2010 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Mesaje: 4
Smile

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
La tine este o situatie delicata.
Activezi intr-o parohie (de mir) si ai duhovnic la manastire. Nu prea se impaca.
E posibil sa nu-i convina acest lucru preotului paroh. El te admira, te respecta si ai fost propus consilier (daca nu au fost cumva ales de altii, ca nu stiu cum e asta sa fii consilier in parohie).
Mi-e greu sa dau un sfat aici, dar imagineaza-ti ca ai lucra intr-o firma, dar te-ai duce sa te sfatuiesti la un sef din alta firma. Cum ar fi? Ti se pare normal?
De ce daca activezi, este atasat de biserica, nu ramai la preotul acela ca duhovnic?
Nu esti corect fata de nici unul din cei doi pana la urma. La una din situatii ar trebui sa renunti.
Tu avand o functie in parohie ai si o raspundere acolo si trebuie sa fii si model. Daca te vede lumea ca tocmai tu nu te duci la parinte sa te spovedesti, nu te impartasesti, ce sa inteleaga?
Draga Sophia,nimic nu este fara voia lui Dumnezeu,deci ca sa ma explic,eu de cativa ani mi-am ales parinte spiritual pe unul din vajnicii luptatori ai Ortodoxiei Romane,deci pentru ca este mai departe decat casa mea,eu merg normal la slujbe la Sf.Biserica din cartier iar propunerea a venit din partea unuia din parintiii acelui sfant locas,deci concluzionand eu nu-mi pot schimba duhovnicul,iar activitatea mea in acea parohie sper sa o fac asa cum trebuie cu sufletul si nu cu mintea mea cea slaba!
Reply With Quote