View Single Post
  #4  
Vechi 26.06.2010, 16:13:41
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antonyo Vezi mesajul
cind trec pe linga o biserica sau cind ma inchin imi apar tot felul de ginduri urite ,si eu ca sa nu imi fie frica de aceste ginduri zic din gura ma rog la Dumnezeu ,dar tot imi este frica ca Dumnezeu aude acele ginduri urite ,care imi apar fara voia mea ,si le face sa fie adevarate
Deci acele ginduri false pe care nu le fac eu ,apar ele nu stiu de unde ,mie frica ca Dumnezeu atotstiutorul le aude si le crede ca leam facut eu
Se poate asa ceva?
Ceea ce descrii tu pare sa fie doar o ispita, nu un pacat, pentru ca in sinea ta tu nu cazi la pace cu acele ganduri, ci le respingi si Dumnezeu vede, si te intareste. Daca ai fi de acord cu aceste ganduri si ai participa voluntar, ar fi pacat.

Nu mai stiu unde am citit, cred ca pe forum, ca un calugar era muncit rau de razboiul acesta al gandurilor de hula si suferea pentru ele, si a primit raspuns din cer ca sa isi vada de pacatele lui nu de cele straine.

Tu fa tot ceea ce stii si nu le mai baga in seama cu frica si nu-ti mai face amar din cauza lor. Spovedeste-le, cum am zis, unui duhovnic. Si nu doar trece pe langa o biserica, intra in ea CHIAR DACA SE DARAMA CERUL PE TINE IN INTERIORUL SUFLETULUI TAU si-ti vine sa hulesti de mama focului.

Daca din cauza acestor ganduri tu refuzi sa te mai rogi, sau sa te mai inchini sau sa mergi la slujbe, al rau si-a atins scopul.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote