View Single Post
  #98  
Vechi 02.06.2011, 19:02:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorumuresianu Vezi mesajul
Apreciez sfatul dumneavoastră de a păstra o asemenea Biblie din rațiuni de ordin intelectual, însă mi se pare cu totul deplasat în a o arde. Cu ce am fi mai buni decât fanaticii fundamentaliști islamici, ori decât pastorul Terry Jones cu arderea cărților sfinte?
Nu vorbesc de arderea ei in piata publica pentru a demonstra ceva, ci pur si simplu ca o alternativa de a fi pur si simplu aruncata la gunoi si cineva in necunostinta de cauza sa o gaseasca si sa interpreteze altfel gestul.
Daca vrei, poftim, poti sa o ingropi.

Citat:
Argumentul că Biblia respectivă a fost făcută special "să sprijine un crez eretic" nu prea ține, același argument putând fi invocat și de alte culte creștine.
Ereticilor nu prea le da mana sa foloseasca cuvantul "eretic" :)
Nu degeaba in varianta Cornilescu erezia ca pacat de moarte este tradus ca "certuri intre partide".
Stii tu, partide ca la fotbal..

Citat:
Și ar susține argumentul cu exemplele de adaosuri confesionale făcute la versiunea sinodală (adaosuri nu o dată remarcate și pe acest forum), desigur fără o bază prea solidă căci nu putem afima că ortodoxia este eretică doar pe baza modificărilor operate în versiunea oficială.

In linii mari, cum ziceam nu poti rupe traducerea de o anumita viziune teologica, de asta avem tradus "fecioara va lua in pantece" si nu "femeia.."

Si asta se intampla dupa cum ziceam si in cazul traducerii Cornilescu, motiv pentru care pentru un ortodox nu este buna si trebuie sa se dispenseze de ea.

Citat:
Biblia este Cartea sfântă a creștinismului indiferent că e o versiune/traducere mai bună ori mai puțin reușită și e Cuvântul lui Dumnezeu!
Inca o data, nu vorbim de o traducere "mai putin reusita" ci de traduceri intentionat "mai putin reusite".
Sa inteleg ca esti acelasi aparator fanatic inclusiv a traducerii facute de "Martorii lui Iehova", unde deformarile sunt vizibile si ofensatoare chiar si pentru neoprotestanti?

Citat:
Nu se cade s-o ardem, am face un păcat la fel de mare (dacă nu mai mare) ca și incendierea unei sfinte biserici.
Depinde de credinta ta, pentru un (neo)protestant se pare ca a scuipa si arde o icoana nu este un pacat, daca vremurile ar fi altfel nici sa dea foc la o biserica n-ar fi.
A se vedea ce a facut Luther si adeptii lui cu catolicii, anabaptistii..

Citat:
Fără supărare, aceasta e părerea mea și o susțin indiferent dacă voi fi eliminat de pe forum datorită convingerii mele.

Cei care au fost eliminati nu din cauza convingerilor au fost eliminati ci a modului in care au gasit de cuviinta sa le exprime si acelasi tratament sunt sigur ca l-ar fi primit oriunde si oricine daca ar fi procedat la fel.