View Single Post
  #7  
Vechi 29.05.2013, 16:42:28
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Tinerii sunt frumoși, eu nu mă pot supăra pe ei. E imatur să te superi pe tineri

Interviu cu părintele Savatie Baștovoi, călugăr, scriitor, publicist, editor, blogger

Tinerețea este pentru noi toți vârsta întrebărilor existențiale, a definitivării personalității, a declarării independenței față de părinți, a începerii asumării responsabilităților specifice adulților. O vârstă a bucuriei, dar și a răzvrătirilor, a viselor și a planurilor de viață, dar și a fricii în fața existenței și a neprevăzutului. Este perioada teribilismelor sau a cumințeniei timide. Deseori, în această etapă a vieții noastre, ne simțim neînțeleși, frustrați; alteori, dureri, întrebări, căutări ies la iveală cu o forță teribilă. Uneori am vrea să vorbim, să întrebăm, să ne spunem temerile, speranțele, îndoielile, problemele, dar nu avem cu cine.

Am adunat de la tinerii noștri, din diferite licee ale țării, o serie amplă de întrebări, pe care ei le-au pus cu sinceritate și spontan, dezvăluind uneori dincolo de cuvinte, complexitatea și forța lumii lor interioare.

Părinte Savatie, ca om care ați trăit la modul total tinerețea, cu turbulențele ei interioare, sufletești, existențiale, căutând fără echivoc un răspuns la ele, cu o sinceritate chirurgicală, vă rugăm să aveți amabilitatea de a ne răspunde la o parte dintre aceste întrebări:

Îi pasă cuiva de tinerețea noastră?

N-aș zice că le pasă, dar că au nevoie de ea, da. Tinerețea e o marfă. Astăzi se exploatează la maxim tinerețea. Puterea, frumusețea, energia au devenit o marfă care se vinde. Se vinde mult și ieftin. Tânărul sau tânăra care nu e de vânzare e un erou. A nu fi de vânzare nu înseamnă doar a nu te prostitua moral și fizic, dar mai înseamnă și să nu devii un consumator al fleacurilor pe care ți le vinde lumea. Felul în care te îmbraci, muzica pe care o asculți, felul în care comunici te definește ca om sau ca marfă. Dacă ești om, oamenilor le pasă de tine, iar dacă ești marfă, te vând și te cumpără.

Cine ne apără pe noi de rău în lumea asta? Există undeva un loc unde să mă simt mereu ocrotit și în siguranță, așa cum am fost în pântecele mamei mele?

Numai în Dumnezeu omul este în deplină apărare și pace. Altminteri, nici pe pământ, nici în cer, nu există un loc în care omul să se simtă bine. Sunt două stări care te apropie de Dumnezeu: când ierți și când ești iertat.

De ce copiii aleg să se închidă în ei și le e frică să spună ce gândesc?

Din cauză că au trăit experiența de a nu fi înțeleși. În momentul în care omul se simte neînțeles, el trăiește cea mai mare dramă umană. Omul neînțeles își pierde curajul, avântul, viața, cu alte cuvinte, se usucă. Închiderea în sine a copilului neînțeles este o pregustare a morții. Numai în Duhul Sfânt oamenii se pot înțelege unul pe altul. Atunci nu mai e nevoie de cuvinte, atunci gândurile străbat singure în afară, îndeobște toată făptura devine ca un gând, un gând care spune „te iubesc”.

Mă enervez ușor, îmi vine să mă răzbun. Simt în mine o forță care ar face praf totul. Cum să mă liniștesc?

Să te gândești că ești prost. Niciodată omul nu e mai prost decât atunci când se enervează. O știu din experiență.

Sinuciderea este dureroasă?

Nu există nimic mai dureros în tot Universul.

Aseară am vărsat în toaletă sticla de tărie a lui tata. M-a certat cumplit, întrebându-mă de ce mă bag în viața lui, că el m-a făcut pe mine, nu eu pe el. Cum să mă port cu el? Ce să fac?

Nu e bine să-i dai lecții tatii. Chiar și atunci când îi verși sticla de tărie. Dragostea acoperă mulțime de păcate.

Cât mă ajută psihologul și cât duhovnicul?

Nu te ajută nici unul, nici altul, dacă n-au dragoste.

Cum aduci înapoi în biserică pe un om smintit de un preot?

Și eu am smintit pe multă lume și nu știu cum să-i aduc înapoi.

Care este motivul pentru care tinerii au un sentiment de respingere atunci când aud cuvinte care le condamnă patimile sau obiceiurile proaste?

Prostia, care e soră bună cu mândria. Mai este și educația inversă pe care o primesc din toate părțile. Tânărul e cea mai vulnerabilă ființă. Pe cât se crede de liber, de curajos, de nonconformist, pe atât e de condus de prejudecățile și modelele timpului. Prin ce se deosebește tinerețea de maturitate? Prin faptul că tânărul face ce crede, iar maturul crede ce face. E mare diferență între a face deoarece crezi și a crede deoarece faci. Experiența e cea mai mare agoniseală a omului, căci nu există experiență în afara durerii și a dragostei. Tinerii sunt frumoși, eu nu mă pot supăra pe ei. E imatur să te superi pe tineri.

Cum devine mersul la biserică firesc, fără a-l simți ca pe o obligație?

Când Îl cunoști pe Dumnezeu, când Îi poți vorbi și Îl poți auzi.

Mulțumim, părinte! (sursa: Revista OrthoGraffiti)
Reply With Quote