View Single Post
Vechi 16.11.2013, 01:46:15
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member

Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aanrra Vezi mesajul
Prin grija bunicii fata a ajuns la Timisoara iar la anul termina facultatea si v-a fi profesor de engleza,profesor in Romania,si daca ar ajunge intr-un sat de pe Valea Nerei ,aproape de copii care i-au lipsit ,ar fi multumita.
Dupa ce va termina facultatea si va ajunge profesoara in Romania, intr-un sat pe Valea Nerei, va intelege cat de mult i-au oferit parintii ei si de ce au plecat din tara. Pana atunci mai tanjeste la o lume ideala, minunata. Cand va lua primul salariu totul se va prabusi dureros.

Citat:
În prealabil postat de aanrra Vezi mesajul
Faptul ca a dorit sa faca altceva decat au vrut parintii ei ,este greseala,este nerecunostinta?
Este normal ca un parinte sa decida pentru pentru copii lui,sa aleaga pentru ei ?Daca da,pana cand?
Nu spun ca este normal ca un parinte sa hotarasca facultatea pe care sa o urmeze copilul, poate cel mult sa il sfatuiasca, sa ii prezinte punctul lui de vedere. Parintele este nevoit sa aleaga pentru copil pana cand acesta este capabil sa faca acest lucru si singur si aici depinde de la caz la caz. Cand am intrat la liceu parintii mei m-au sfatuit sa optez pentru un profil uman, dar eu am vrut sa urmez unul real si nu s-au bagat mai mult. Cu timpul le-am dat dreptate si am vazut ca era mai bine sa ii ascult.
Reply With Quote