View Single Post
  #160  
Vechi 17.11.2013, 01:38:28
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ma scuzati, dar eu asta nu inteleg. Ma depaseste. Nici in vest nu exista asa ceva. Aici nu exista asa ceva!!! Si nici n-am auzit sa se planuiasca.
Nelamuriri:

1. Vor trebui sa doteze toate clasele din toate scolile cu calculatoare/tablete si programele aferente. De unde bani?
2. Ce fac acasa copiii care nu au bani de tablete, PC-uri etc., cei care sunt multi in familie (le-ar trebui tableta/PC-ul si copilul)? Vor scoate copiii de la scoala, daca tot vorbiti de abandonul scolar. Multi n-au bani de carti si au de tableta/PC? Si ce fac la tara unde n-au nici curent?
3. Aceste aparate sunt nocive pentru copii. Mai ales ochii. Parca era vorba sa nu lasa, copiii la PC mai mult de 1 ora pe zi, sau ceva de genul.
Si acum vor sta toata ziua?
4. Da, va fi o problema cu scrisul de mana. N-or sa-l mai invete.
5. Sunt copii si nu stiu cum vor pastra aparatura si cat de repede se va defecta/sparge.
6. Ce de joaca va fi in timpul orelor! Ce va fi pe bietii profesori!
Nici eu nu inteleg ce vor sa faca cu aceste idei. E o prostie.
Citat:
In alta ordine de idei:
De ce sa nu poata merge un copil cu nota 7 la mate, la mate-info? Asta este o idee gresita.
Notele nu spun valoare copilului din pacate.
Singura modalitate valabila de selectie ramane examenul de admitere.
Sunt scoli unde capata 10 pe linie, dar fara probleme, cu profesori blanzi si scoli foarte bune unde
profesori exigenti dau note mici. In acest ultim caz un 7 la mate poate fi echivalentul lui 10 de la alta scoala.
Important este sa tii materia si mai ales so intelegi (nu pe de rost).
Da si nu. Un copil cu 7 la mate si cu 10 la romana arata ca este mai bun la uman, decat la real. De ce sa se chinuie si sa ia note medii/mici doar ptr. ca ii place ideea de mate-info? Una este sa fi foarte bun la o materie, sa inveti din pasiune, si alta este sa iti placa ideea, dar tu sa nu poti face ce doresti. Ar trebui ca elevii sa fie indreptati cu mai multa grija spre liceu.

Asa e, un 7 la un colegiu de elita este cat un 10 ptr. o scoala de cartier. Multi merg cu 10 pe linie la licee f.bune si nu fac fata. Eu as avea incredere mai mare in acel 7 de la liceul bun decat 10 de la un liceu mai prost.

Citat:
Da, ai dreptate la capitolul incurajarii talentelor.Din pacate insa este cam adevarat si in acest secol 21 ca sunt profesii/meserii cu care mori de foame: artisti, profesori, scriitori etc. Nu stiu de ce este asa.
De ce un sportiv castiga atat de mult si un profesor sau un artist nimic?
Cred ca este o idee gresita ca se moare de foame. Adica, bine, nu esti miliardar si poate nu ai 10 vile, dar daca esti talentat si ambitios, poti sa ajungi sa ai o cariera frumoasa si din arta, mai ales acum cand nu mai esti limitat doar la o singura tara. Sunt atatia tineri care au concerte in toata lumea.
Sportivii castiga mai mult ptr. ca oamenii se uita mai mult la sport. Un pianist castiga din concerte si bilete. Cum arata un stadion de fotbal si cum arata un ateneu. Apoi, arta nu este promovata, iar tinerii nu invata la scoala sa o aprecieze.
Citat:
La ce te referi cand spui "sistem", daca pe profesori nu-i incluzi? Doar la modul de conceptie/organizare?
Cand spun sistem ma refer la minister si la faptul ca invatamantul nu este finantat si este lasat in plata Domnului. Sunt si profesori care nu ar fi trebuit sa fie profesori, dar aici tot sistemul e de vina ca le-a permis sa ajunga profesori.
Ma refer la reformele care le tot fac si la faptul ca schimba bacul in fiecare an de nici nu mai stii pe ce lume esti. Profesorii se conformeaza si fac si ei ce pot.
Citat:
Eu stiu ca mai exista licee vocationale (mate-info, stiintele naturii, filologie, de arta, sportive etc.). Sau nu?
Problema este cum sa fie selectati copiii si la ce varsta?
La unii copii se vad talentele de la varste fragede, la altii mai tarziu, altii isi mai schimba dorintele.
Cand sunt scoli voacionale, nu ma refer doar la mate-info,liceul sanitar etc. Ma refer la faptul ca liceele tehnice si scolile de arte si meserii au cam fost abandonate.
Citat:
Stiu ca exista in alte tari sistemul ca unii copii sa poata sari clase. Am citit de copii carela varste fragede sunt deja studenti la facultate. Eu am aici unele dubii.
Ah, nu, nici chiar asa. Dar un copil poate sa treaca direct in clasa a2-a sau a3-a. De ce sa fie intr-o clasa care e sub nivelul lui? Acei copii care sunt studenti la facultate, sunt f.destepti, dar nu sunt si maturi.
Citat:
Stiu ca trebuie sprijiniti si ca se pot plictisi la clasa, dar ce facem totusi cu copilaria lor?
Cu socialul lor? Pai ei nici nu mai au colegi, ii schimba mereu, nu mai vad viata.
Adica incerc si eu sa inteleg: termina la 12-14 ani facultatea si pe urma ce fac? Lucreaza?
Nivelul din vest este diferit fata de cel din Romania. Daca in unele scoli din vest, in clasa a 5-a invata tabla inmultirii, normal ca la 14 ani unii termina facultatea. Eu nu ma refeream la salturi asa mari, ci la 2-3 ani. Pot termina liceul la 16 ani in loc de 18. Copiii genii nu ar trebui trasi inapoi, ci ei pot fi viitoare elita a unei tari.
Reply With Quote