View Single Post
  #8  
Vechi 31.01.2015, 01:13:10
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Se spune ca Sf. Sisoe se intilnea uneori, cind iesea din minastire, cu ispititorul, care dupa ce fusese vatamat de nenumarate ori de focul rugaciunii sfintului nu il mai ataca, ci chiar se lasa vazut de acesta in "drumul"sau.
Intr-o zi, coborind din minastire si vazindu-l pe viclean l-a intrebat: mai uritule, ia spune-mi, in iad la voi, sunt multi calugari, preoti, duhovnici ?
Acela ii raspunse scurt Nu !
Parintele a trecut mai departe si se gindea : mai , dar la mine in minastire am multi frati, unii calugari, altii preoti , altii chiar duhovnici, care fac felurite greseli si nu asculta si nu se idreapta decit rareori. Oare si ei ajung in Rai? Batrinul ramasera nemultumit de raspuns si dus pe ginduri.
In alta data, intilnindu-l pe acelasi spurcat si punindu-i aceiasi intrebare a primit un raspuns la fel, lucru care l-a pus si mai mult pe ginduri.
In cele din urma, cind l-a mai intilnit, si primind la fel un raspuns parintele s-a gindit ca nu a fost inteles si a reformulat intrebarea zicind: mai, tu nu intelegi ce te intreb? dar spune-mi, in iadul vostru sunt multi dintr-acestia imbracati asa ca mine ?
Atunci vrasmasul i-a raspuns : cu dintr-acestia asa imbracati ca tine este plin iadul dar calugari, preoti si duhovnici nu sunt in iad !

Si daca pe vremea acestui sfint erau mireni, calugari si preoti in iad, astazi cu atit mai mult, chiar daca exista acum, ca si atunci, taina spovedaniei!
Si in in plus de aceasta poveste mai sta marturie cartile gheronului Cleopa in care insusi ne spune ca acolo unde preotul duhovnic este nevrednic, enoriasii se duc de git cu el cu tot pina in fundul iadului, chiar daca exista taina spovedaniei. Asta ne arata raspicat ca aceasta taina, daca pe unii ii baga in Rai iar pe altii ii lasa afara, trebuie savirsita intr-un mod anume si mai ales in conditii si insotita de inca alte elemente intaritoare .Altminteri...
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote